Kadlec se nestandardně zajímal o kauzy Kyselého, popsal policista

foto Bývalý krajský policejní náměstek Karel Kadlec prochází kolem novinářů na chodbě krajského soudu v Olomouci, který 18. února 2020 začal projednávat korupční kauzu Vidkun, v níž je Kadlec obžalován spolu s dalšími třemi lidmi.

Olomouc - Bývalý šéf hospodářské kriminální policie v Olomouckém kraji Petr Hanák dnes soudu potvrdil slova žalobců v kauze Vidkun, že se někdejší krajský policejní náměstek Karel Kadlec důsledně zajímal především o kauzy spjaté s podnikatelem Ivanem Kyselým. U jedné z nich popsal i jeho konkrétní tlak na vyšetřovatele. Hanák kvůli vyostřeným vztahům od policie odešel, na jeho místo nastoupil Radek Petrůj, který je jako Kadlec a Kyselý v kauze Vidkun obžalován.

Kadlece se dnes zastal bývalý šéf olomoucké krajské kriminálky Martin Nasswettr. Náměstek podle něj čelil snahám o odstranění z funkce nespokojenými policisty, kteří po Vidkunu obsadili vedoucí pozice.

Podle Hanáka se důsledný zájem Kadlece týkal tří až čtyř kauz spjatých s podnikatelem Kyselým. "Z mého pohledu jeho pokyny a zasahování do trestních věcí byly buď nad míru nebo byly z odborného hlediska úplně mimo," vypověděl dnes Hanák.

Situace se podle něj vyhrotila v kauze Toda Ibex, která se týkala vyšetřování trestního oznámení, za nímž stojí Kyselý. Šlo o spor kolem nevyřešených nájemních vztahů a domu na Horním náměstí, který prodala radnice firmě majetkově propojené s Kyselým. "Kadlec tam vyloženě dával pokyny, chtěl, aby tam bylo zahájeno trestní stíhání, byl tam z jeho strany tlak. Vyšetřovatele, který o odložení kauzy rozhodl, chtěl potrestat. Nemohl skousnout, že to odložil. Kadlec poté říkal, že jsem manažersky pochybil," uvedl Hanák.

Kadlece se dnes naopak zastal tehdejší dlouholetý vyšetřovatel krajské policie a pozdější šéf olomoucké kriminálky Martin Nasswettr. Už dříve v médiích uváděl, že Vidkun je důsledkem vyhrocených sporů v olomoucké policii. "Karel Kadlec byl jedním z nejlepších náměstků, které jsem zažil. Byli jsme kamarádi," vypověděl Nasswettr. Popsal, že Kadlece se snažili odstranit tehdejší Nasswettrův nadřízený Libor Šamšula se svým zástupcem Tomášem Adamem. "Pan Šamšula s Adamem dělali kroky, aby Kadlece z místa vyštvali. Vykřikovali, že už to má spočítané," uvedl Nasswettr.

Tehdejší šéf kriminálky Šamšula nakonec odešel do civilu, další jeho kolegové přestoupili na nově zřízené pracoviště ÚOOZ v Holešově. Nasswettr se poté stal šéfem odboru po Šamšulovi. Své místo po Vidkunu však již neobhájil, bezpečnostní prověrku prý dostal až den po výběrovém řízení, přestože si o ni zažádal s půlročním předstihem.

Kauzu Toda Ibex dnes u soudu zmínil i tehdejší náměstek GIBS Dušan Brunclík. GIBS totiž v roce 2012 Kadlece vyšetřovala právě kvůli jeho úzkým vazbám s Kyselým. Na spisu, který byl později přesunut do Hradce Králové, tehdy na olomoucké inspekci pracoval Petr Netušil, jenž byl vzápětí vyšetřován kvůli problémům s čerpáním zvláštních finančních prostředků. Byl postaven mimo službu a kázeňsky potrestán. Soud poté Netušila očistil, Kadlecův případ byl mezitím odložen. U soudu vyšlo najevo, že si na Netušila stěžoval na GIBS i Nasswettr. Důvody si dnes už nepamatoval. Podle informací ČTK inspekce kauzu znovu otevřela, není totiž dosud promlčena.

Kauzou Vidkun se bude zabývat olomoucký soud také v pátek, vypovídat by měl bývalý olomoucký krajský policejní ředitel Libor Krejčiřík.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je středa 5. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď