Kabinet asi odmítne obecné referendum v podobě navrhované SPD

foto Volby, referendum - ilustrační foto

Praha - Obecné referendum v podobě, jak je prosazuje hnutí SPD Tomia Okamury, je podle vládních legislativců v rozporu s principy zastupitelské demokracie. Pokud by bylo všelidové hlasování navrhované Okamurovým hnutím zavedeno, o zásadních záležitostech by navíc mohla rozhodovat výrazná menšina voličů. S těmito a dalšími argumenty doporučili vládní právníci kabinetu Andreje Babiše (ANO), aby návrh ústavního zákona o celostátním referendu na středeční schůzi odmítl.

O předloze SPD rozhodnou zákonodárci. Protože se jedná o ústavní zákon, v obou parlamentních komorách by musel získat nejméně třípětinovou podporu.

Pokud by byl zákon přijat, výrazně by zastupitelskou demokracii oslabil a vedl by tak k pochybám o její smysluplnosti, stojí v podkladech pro ministry. "Ústavodárce zamýšlel využití výkonu státní moci přímo lidem jako výjimečný doplněk k jinak primární zastupitelské demokracii," napsali v předběžném stanovisku kabinetu.

Obyvatelé by mohli podle návrhu SPD rozhodovat ve všelidovém hlasování téměř o čemkoli, třeba i o vystoupení Česka z Evropské unie. Referendum by se nesmělo týkat jen otázek směřujících ke změně podstatných náležitostí demokratického řádu a ke zrušení nebo omezení základních práv a svobod. Vyloučeny by byly také otázky, které by nebyly v souladu se závazky vyplývajícími z mezinárodního práva, a k zásahům do soudní moci. O přípustnosti všelidového hlasování by rozhodoval Ústavní soud.

Vláda by se měla kriticky postavit k tomu, že lidé by mohli rozhodovat v referendu i o státním rozpočtu, daních a poplatcích. "Fiskální politika patří mezi základní kompetence státu," píše se v podkladech. Všelidové hlasování by také mohlo zasahovat do správního řízení, předsoudního stádia trestního řízení nebo do obsazování veřejných funkcí, vytkli předloze vládní právníci.

Obecné referendum by mohli vyvolat podle předlohy SPD obyvatelé peticí s nejméně 100.000 podpisy, nebo vláda. Samotné hlasování by vyhlašoval prezident potom, co by Ústavní soud shledal, že je přípustné. Hlasování by se muselo konat do roka, nejdříve ale za půl roku, aby byl podle zdůvodnění čas na veřejnou diskusi. Navrhovatelé a oponenti by dostali pro prezentaci stanovisek nejméně pětihodinový bezplatný prostor v Českém rozhlasu a v České televizi.

Výsledek referenda by byl podle předlohy platný bez ohledu na účast při hlasování. Byl by závazný. Babišův kabinet podle předběžného stanoviska uvede, že by to vedlo k "nežádoucí praxi, kdy by o zásadních věcech výkonu státní moci mohla rozhodnout výrazná menšina oprávněných osob".

Kabinet by měl také zpochybnit navrhované nadřazení zákona přijatého v referendu nad ostatní zákony. Vládní legislativci připomněli, že ústava dělí zákonné normy z hlediska právní síly jen na zákony a na ústavní zákony. Skutečnost, že by zákon přijatý v referendu nemohl měnit Parlament, může vést k vysoké míře právní nejistoty, uvedli.

Obdobný návrh ústavního zákona předkládal v minulém volebním období tehdy ještě Okamurův Úsvit. Sněmovna předlohu zamítla už v úvodním kole. Babišova vláda chce předložit vlastní předlohu o zavedení všelidového hlasování.

Ústava obecné referendum předpokládá, příslušný návrh zákona ale zákonodárci nikdy neschválili. Lidové hlasování se může konat jen na obecní a krajské úrovni, pro jeho platnost zákon stanoví několik podmínek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď