K nejúspěšnějším filmům zlínského festivalu patří Supa Modo

foto Na galavečeru mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně získal 1. června 2018 Zlatý střevíček nejlepší hraný film pro děti keňsko-německý snímek Supa Modo. Na snímku je manažer filmu Armin Hak.

Zlín - Keňsko-německý snímek Supa Modo o nemocné dívce, která sní o tom, že se stane superhrdinkou, patří k nejúspěšnějším filmům letošního 58. ročníku zlínského filmového festivalu. Film režíroval Likarion Wainaina, získal Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro děti i cenu ekumenické poroty. Ceny festivalu se předávaly v pátek při závěrečném galavečeru ve zlínském kongresovém centru.

"Je to film o lidskosti, o komunitě, o těžkých věcech, které se málokdy podaří natočit takovým způsobem, že vás nedostanou do kolen, ale odcházíte s pocitem naděje a vidíte, že lidé jsou schopni se propojit pro nějakou dobrou věc," řekla ČTK předsedkyně odborné poroty Anna Geislerová.

Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro mládež získal režisér snímku Ječná pole za horami o dospívající dívce v Tibetu, jejíhož otce odvedou úřady. "Je také o tom, že svoboda není zadarmo, není automatická, člověk o ni musí bojovat," uvedla Geislerová.

Cenu města Zlína za nejlepší dětský herecký výkon v kategorii hraného filmu pro děti dostali Mihajlo Milavić a Silma Mahmutiová v srbsko-makedonském filmu Lovci čarodějnic. Cenu Miloše Macourka za nejlepší mládežnický herecký výkon v kategorii hraného filmu pro mládež získala Milya Corbeil-Gauvreauová za roli Manon v kanadském filmu Na mou duši. Režisér Luc Picard dostal za tento snímek cenu mezinárodní mládežnické poroty pro hraný film pro mládež. Zvláštní cenu odborné poroty získaly indický snímek Pipsi a film Můj fotbalový svět.

Zlatý střevíček za nejlepší animovaný film získaly režisérky snímku Hurá na borůvky! Alexandra Májová a Kateřina Karhánková. Cenu Hermíny Týrlové pro tvůrce do 35 let získal režisér filmu Kvak Nils Hedinger.

Dětská porota vybrala za nejlepší hraný film pro děti norský snímek Los Bando. Mezinárodní odborná porota pro hrané evropské debuty udělila Cenu Evropa režiséru Adrianu Goigingerovi za film Nejlepší ze všech světů. Zvláštní cenu poroty získal Ilker Çatak, režisér snímku Tenkrát v zemi indiánů.

Nejlepším studentským filmem se stal a cenu Zlínský pes si odnesl izraelský film Znovu ožít. Speciální žánrovou cenu mezi studentskými snímky dostal za nejlepší animaci film Hybridi, nejlepším dokumentem byl zvolen český snímek Obchodní dům a nejlepším hraným filmem snímek Hluboko.

Mezinárodní porotě Evropské asociace dětského filmu (ECFA) se nejvíce líbil snímek Mariána Poláka Planeta Česko. Diváckou cenu za hraný film dostalo Přání k mání režiséra Víta Karase, z animovaných filmů se lidem nejvíce líbil ruský snímek Chobotík. Cena diváků kanálu ČT:D připadla jihoafrickému snímku Placák.

Na galavečeru byla udělena cena Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež hercům Magdě Vášáryové a Jaromíru Hanzlíkovi. Zlatý střevíček za mimořádný přínos světové kinematografii si letos odvezl i Andrea Morricone, hudební skladatel a dirigent, syn slavného skladatele Ennia Morriconeho. Letošní 58. ročník festivalu navštívilo více než 125.000 lidí, nabídl 300 filmů z 55 zemí světa.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 5:00 3°C

Celá předpověď