K návrhu na přímou volbu starostů se vláda postaví asi neutrálně

foto Volby, urna - ilustrační foto.

Praha - Návrh hnutí SPD Tomia Okamury na zavedení přímé volby starostů a hejtmanů kabinet Andreje Babiše (ANO) zřejmě nepodpoří, ale ani neodmítne. Vláda by ale měla podle podkladů upozornit na to, že v dosavadních diskusích o případné přímé volbě hlav samospráv nezazněly zásadní argumenty, které by takovou změnu zdůvodnily. Předkladatelé si od ústavní novely slibují mimo jiné větší odpovědnost přímo volených starostů a hejtmanů ke spravovanému majetku.

Funkční období starostů a hejtmanů by bylo podle navrhované novely z ústavy čtyřleté a podrobnosti jejich volby by musel stanovit zákon. Kabinet by měl podle podkladů pro své středeční jednání předkladatelům vytknout, že nenastínili ani obecnou představu o systému jejich volby a o předpokládaném zvýšení jejich pravomocí.

Účinnost novely navrhli poslanci SPD k červenci. Ústavní změna by tak platila už pro podzimní komunální volby. Pokud by do té doby nebyly přijaty nutné novely mimo jiné volebních zákonů a zákonů o obcích a o hlavním městě, hrozily by námitky, že všichni starostové byli zvoleni v rozporu s ústavou, stojí v podkladech, podle kterého by měl kabinet zaujmout k ústavní novele neutrální postoj.

Poslanci SPD návrh zdůvodňují také argumentem, že nepřímo volený starosta a hejtman nyní musí vykonávat mandát tak, aby se zavděčil členům zastupitelstva, kteří jej do funkce odhlasovali. Nemá proto podle nich dostatečně silný mandát pro kroky, které by místní obyvatelé sice uvítali, ale zastupitelstvo s nimi nesouhlasí.

O předloze SPD rozhodnou zákonodárci. Vzhledem k tomu, že jde o změnu ústavy, byla by pro její schválení nutná třípětinová většina v obou parlamentních komorách.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 15. října 2018

Očekáváme v 13:00 21°C

Celá předpověď