K Mexiku míří první hurikán letošní sezony na tichomořském pobřeží

foto Rozbouřené moře, bouře, vichřice, cyklón, tajfun, hurikán - ilustrační foto

Monterrey/Puerto Ángel (Mexiko) - Jižně od pobřeží Mexika se v Tichém oceánu v sobotu vytvořila tropická bouře. Živel dostal název Agatha a dnes se z něj stal první hurikán letošní sezony v této oblasti. Provází jej vítr o rychlosti až 120 kilometrů za hodinu, který patrně ještě zesílí, než Agatha v pondělí udeří na pevninu, uvedla agentura Reuters.

Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) už v sobotu uvedlo, že Agatha zesiluje a že dosáhne intenzity hurikánu. Kolem sedmé hodiny ráno mexického času (14:00 SELČ) se Agatha ve formě hurikánu nacházela asi 320 kilometrů jihozápadně od města Puerto Ángel.

Varování před živlem úřady vydaly pro části pobřeží mexického státu Oaxaca, které se táhne od Salina Cruz po Lagunas de Chacahua. Podle předpovědi může vichr dosáhnout až 145 kilometrů za hodinu, hrozí bleskové záplavy, rozvodnění řek v nízko položených oblastech a sesuvy půdy.

Úřad civilní obrany ve státě Oaxaca uvedl, že vnější pásy hurikánu už zasáhly pobřeží. Zveřejnil fotografie rybářů, jak vytahují lodě na pláž, aby je ochránili před následky bouře.

Očekává se, že hurikán do nedělního odpoledne přinese vydatné srážky do jihomexických států Oaxaca, Chiapas a Guerrero, uvedl NHC. To by podle něj mohlo vyvolat životu nebezpečné bleskové záplavy a sesuvy bahna.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď