K lidem v Bruselu promlouvají citáty Havla, Čapka či Patočky

foto Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová (vpravo) spolu s ředitelkou českého centra v Bruselu Jitkou Pánek Jurkovou zahájily 22. června 2020 před českou lípou u bruselské budovy Evropského parlamentu akci Grow Our Humanity. V jejím rámci se v bruselských ulicích a parcích objevily desítky citátů Václava Havla, Karla Čapka či Jana Patočky.

Brusel - Desítky citátů Václava Havla, Karla Čapka či Tomáše Garrigua Masaryka promlouvají ode dneška k lidem v bruselských ulicích a parcích. Zdejší české centrum chce idejemi českých myslitelů podpořit diskusi o významu lidských hodnot pro dobu ovlivněnou pandemií covidu-19.

"Naděje je stav mysli, ne světa. Naděje je orientací ducha, orientací srdce," hlásá jeden z plakátů na dveřích domu v centru belgické metropole. Kromě tohoto Havlova citátu lze v ulicích bruselské metropole, ale i v kavárnách či knihkupectvích narazit na věty z per Čapka, Masaryka, Jana Patočky či Jana Amose Komenského.

"Je to takový český příspěvek do veřejné debaty o tom, jakou společnost chceme po koronavirové krizi," řekla ČTK ředitelka českého centra v Bruselu Jitka Pánek Jurková. Během pandemie se v metropoli, která je sídlem institucí Evropské unie, začala objevovat hesla vyjadřující názory místních obyvatel na vzájemnou solidaritu či další lidské hodnoty. Právě na tento způsob vyjadřování má česká akce v Bruselu navázat.

"Myslím, že nám dnes chybí odvážní lidé ve veřejné debatě," podotkla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která dnes celou akci zahájila u jednoho z Havlových citátů zdobícího českou lípu před Evropským parlamentem. Zmínění humanisté by podle Jourové byli přínosem pro dnešní diskuse odehrávající se převážně ve virtuálním prostoru, v nichž jsou často zpochybňovány hodnoty jako svoboda či tolerance.

"Byla bych ráda, kdyby tam bylo více hlasů, které by se nebály věci označovat pravými jmény a apelovat třeba na obyčejnou lidskou slušnost," prohlásila s odkazem na českou veřejnou debatu Jourová, která má v unijní exekutivě na starosti evropské hodnoty.

České centrum chce dvoutýdenní akci nazvanou Grow Our Humanity rozšířit také právě ve zmíněném virtuálním prostředí. Na internetových platformách budou podle Pánek Jurkové k dispozici plakáty s hesly, které si lidé budou moci tisknout a lepit třeba na dveře či okna svých domů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 12. května 2021

Očekáváme v 1:00 12°C

Celá předpověď