K dopisu kritizujícímu Ovčáčkovu práci se připojilo 1000 lidí z oboru PR

foto Ilustrační foto - Prezident Miloš Zeman při příležitosti 101. výročí vzniku samostatného československého státu uděloval 28. října 2019 na Pražském hradě státní vyznamenání. Na snímku je mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Praha - Vůči práci prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka se během dvou dnů vymezilo přibližně 1000 profesionálů v oboru public relations (PR). Připojili se k otevřenému dopisu Asociace public relations (APRA) z pondělí, kterým kritizuje Ovčáčkovu činnost. Uvedla to dnes v tiskové zprávě. Ovčáček s kritikou nesouhlasí, ČTK sdělil, že na Pražském hradě odmítá dělat PR.

APRA v dopise zformulovala principy, které podle ní Ovčáček porušuje, a vyzvala profesionály v oboru vztahů s veřejností, aby se připojili k veřejnému vymezení vůči jeho práci, a společně mu tak vystavili červenou kartu.

"Podle nás je setrvání Jiřího Ovčáčka ve veřejně placené roli zcela neúnosné a podle počtu připojených podpisů je evidentní, že i ostatní profesionálové na komunikaci a PR považují jeho působení v roli tiskového mluvčího prezidenta republiky jako neprofesionální, neetické a dehonestující obor PR," uvedl předseda výkonné rady APRA Patrik Schober.

"Mým nadřízeným je prezident republiky, ne kolektiv pracujících, který podepisuje odsuzující petice. Až z toho mrazí v zádech, to je závan temné minulosti," sdělil ČTK Ovčáček. "Mimo to jsem už mnohokrát v uplynulých letech veřejně deklaroval, že odmítám na Pražském hradě dělat PR, protože opravdový státník nic takového nepotřebuje. Státní politika není a nesmí být PR prodej jogurtů," dodal prezidentův mluvčí.

Podle APRA se Ovčáček dlouhodobě proviňuje vůči mnoha etickým principům práce profesionála v komunikaci a public relations. Zásadní principy uvádí mimo jiné Helsinská deklarace formulovaná mezinárodní organizací International Communications Consultancy Organization (ICCO). Ta v deseti bodech stanovuje principy práce PR profesionála. Ovčáček podle APRA porušuje přinejmenším pět z nich.

Mluvčí porušuje pravidlo komunikovat pravdivě a transparentně, protože byl v průběhu své role tiskového mluvčího prezidenta opakovaně usvědčen ze lži. Dlouhodobě se navíc vyjadřuje tak, že není zřejmé, zda jde o názor jeho nebo prezidenta republiky, který jen tlumočí. Ovčáček podle APRA rovněž nepřispívá k reputaci oboru PR, ale naopak jej dehonestuje a vytváří dojem, že nepodléhá žádným pravidlům a principům. Mluvčí také nedodržoval pravidlo nikdy nepřispívat k rozšiřování fake news a nedopouštět se diskriminace či nepřátelského jednání vůči některým osobám či komunitám. Zároveň také nezodpovědně chová na sociálních sítích, zejména využívá twitterový účet mluvčího prezidenta ke štěpení společnosti.

Komunikace a public relations je podle asociace důležitý obor, který se vyučuje na univerzitách po celém světě a který za více než sto let své existence jasně ukotvil zásady, jak má být vykonáván. Kromě zásadního porušování etických principů vzbuzují Ovčáčkovy kroky i otázky o jeho celkové způsobilosti vykonávat svoji práci, uvedla asociace.

APRA (Asociace public relations) je dobrovolné sdružení PR agentur a firemních komunikačních oddělení působících na území České republiky. Aktuálně sdružuje 17 českých i zahraničních PR agentur působících na českém trhu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 30. listopadu 2021

Očekáváme v 15:00 3°C

Celá předpověď