K debatě o nákupu ochranných pomůcek se poslanci nedostali

foto Ilustrační foto - Z policejního skladu v pardubické části Opočínek začali 22. března 2020 hasiči rozvážet zdravotnický materiál dopravený letecky z Číny.

Praha - K debatě o zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) zejména o loňských nákupech ochranných zdravotnických pomůcek se dnes poslanci nedostali. Před obědovou přestávkou Sněmovna vyřadila z programu řádné březnové schůze všechny neprojednané body kromě pravidelných odpoledních interpelací. Schůze po nich skončí.

Na interpelacích bude chybět kvůli účasti na jednání Evropské rady premiér Andrej Babiš (ANO). Omluvy poslali i další členové vlády, mezi nimi ministři zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), životního prostředí Richard Brabec (ANO), spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

O projednání zprávy NKÚ stála zejména opozice. Kontroloři uvedli, že ministerstva zdravotnictví a vnitra při nákupech spolupracovala nedostatečně, což vedlo k chaosu a ke značným rozdílům v cenách i kvalitě pořízeného materiálu. Ministerstva se kritice brání.

V pátek se Sněmovna sejde na dvou mimořádných schůzích. Zhruba hodinu a půl budou poslanci diskutovat o Národním plánu obnovy, který má být podkladem pro čerpání peněz z nového fondu Evropské unie. Následně budou projednávat další vládní žádost o souhlas s prodloužením nouzového stavu vyhlášeného kvůli koronavirové krizi. Vláda pro to podporu dojednanou nemá.

Výkonný výbor KSČM dnes oznámil, že doporučí poslancům hlasovat v pátek pro prodloužení nouzového stavu. Zatím není jasné, zda se komunisté přikloní ke 30 dnům, jak žádá menšinový kabinet ANO a ČSSD, nebo ke kratší lhůtě. Proti prodloužení nouzového stavu se pravděpodobně postaví většina koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) či SPD. Piráti a STAN se rozhodnou až v pátek, podobně jako lidovci mimo jiné na základě aktuálních dat.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď