Energetická krize může vést k ohrožení politického systému, varoval Blažek

foto Schůze Sněmovny, 26. srpna 2022, Poslanecká sněmovna, Praha. Zleva ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Praha - Pokud se nevyřeší nynější energetická krize, mohl by být ohrožen politický systém země, řekl dnes poslancům ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Souhlasí s úvahami o stanovení maximálních cen a bude hledat řešení, aby to bylo právně možné. Premiér Petr Fiala (oba ODS) považuje Blažkova slova za varování. Sociální smír je hodnota, proto je nutné dospět k řešení, řekl novinářům předseda vlády. Šlo podle něj o konstatování, které popisuje realitu, vychází z Blažkovy znalosti historie, a také o vyjádření naléhavosti problému.

Fotogalerie

Blažka Fiala označil za loajálního ministra. "Říká, my jako vláda na tom pracujeme," interpretoval Fiala vystoupení ministra.

Blažek reagoval na návrhy některých opozičních poslanců, podle nichž by se Sněmovna měla na nynější schůzi přednostně zabývat opatřeními proti rostoucím cenám energií. Předsedkyně opozičního klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová Blažkovo vystoupení ocenila.

"Blažek jemu vlastním filozofickým způsobem hodnotí situaci a je to samozřejmě varování. Kdybychom nic neudělali, spousta firem si s tím neporadí... sociální smír je pro nás hodnota, proto musíme dospět k nějakému řešení," uvedl Fiala a zopakoval, že musí jít o řešení na celoevropské úrovni.

Blažek řekl, že situaci pokládá za ještě horší, než jak ji popisuje opozice. Společenská situace a atmosféra je podle něho nejdramatičtější od roku 1989. "Pokud se nevyřeší krize v energetice, tak je ohrožen politický systém této země. Pokud se nenajde celoevropské řešení, tak je dokonce ohrožena Evropská unie jako taková," prohlásil ministr a varoval před možnou revolucí.

Míní, že jiná cesta, než jsou úvahy o zastropování cen, není, byť jde o složitější problém a mnozí právníci uvádějí, že takto postupovat nelze. "Nebudu dělat teď nic jiného než nacházet takové právní řešení, aby to šlo," zdůraznil Blažek. Stát podle něho nemusí určit cenovou hladinu, ale ohraničit marže výrobců a obchodníků. Nemusely by pak podle ministra vznikat spory o náhradu škod, protože, jak míní, na zisk neexistuje právní nárok.

"Pokud vláda nevyřeší krizi v energetice, stejně tady dlouho nebude," poznamenal Blažek k výrokům a krokům opozičních politiků. Opoziční hnutí ANO už rozhodlo, že i s pomocí SPD vyvolá ve Sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry koaličnímu kabinetu Petra Fialy (ODS).

Schillerová pokládá Blažkův projev za konstruktivní a věcný, podle ní ale měl takto vystoupit premiér nebo některý z ekonomických ministrů. "Jestli vaše slova byla míněna vážně, já je beru, ale musí také tento hlas zaznít na vládě a musíte být schopen je prosadit," řekla.

Asociace krajů dnes vyzvala vládu k regulaci cen plynu a elektřiny pro domácnosti od příštího roku. Kabinet by podle ní také měl určit státního obchodníka s energií, jemuž by ji firmy musely prodat. Vláda by měla podle asociace také směřovat k tomu, že získá stoprocentní podíl ve výrobních kapacitách energetické společnosti ČEZ.

Fiala řekl, že podněty asociace ke změnám v energetice nejsou nové a vláda už se jimi zabývá. Jedná podle něho o celoevropském stanovení maximálních cen i variantách transformace energetické skupiny ČEZ. Žádné z navrhovaných opatření ale podle předsedy vlády nemá rychlé a jednoduché řešení.

Fialu obstrukce v PS nepřekvapily. Občanům nepomohou, konstatoval

Premiéra a předsedu občanských demokratů Petra Fialu nepřekvapuje, že po devíti hodinách jednání Sněmovny se kvůli vystoupením opozice poslanci nedostali ani ke schválení programu schůze. Občanům to nepomůže, řekl na tiskové konferenci věnované jednáním o celoevropském opatření, které by mělo omezit růst cen energií. Uvedl, že tak opozice postupuje od ustavení dolní komory po loňských volbách.

"Jestli si myslí, že jim to pomůže, mají na to právo. Komu to nepomůže, jsou čeští občané," uvedl. Přehlasování veta prezidenta k zákonu o zdravotním pojištění, ale i schválení ratifikace rozšíření Severoatlantické aliance jsou podle něj důležitá témata pro bezpečnost i budoucnost zdravotnického systému.

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka novinářům řekl, že v týdnu se představitelé sněmovních stran dohodli na tom, že dnešní jednání by mělo skončit v přiměřených večerních hodinách. Dlouhý seznam poslanců opozice přihlášených do diskuse ho však přesvědčil, že tomu tak zřejmě nebude.

Opoziční představitelé už předem uváděli, že debata ohledně vládní zdravotnické novely bude dlouhá. Už předchozí schvalování předlohy provázely mnohahodinové obstrukce ANO a SPD, jejichž představitelé se podobně jako Zeman obávají možného snížení kvality a dostupnosti péče. Vládní činitelé takové dopady odmítli. Koalice nyní prosadila možnost sněmovního jednání přes noc a také v sobotu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď