Juračka: Úřady laxně kontrolují EET, někteří obchodníci dál podvádí

foto Předseda Asociace českého tradičního obchodu Zdeněk Juračka.

Olomouc - Elektronická evidence tržeb (EET) podle předsedy Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) Zdeňka Juračky po necelém roce fungování kvůli laxním kontrolám finančních úřadů příliš nezlepšila situaci na maloobchodním trhu. Většina těch, co podváděli dřív, podvádí znovu, řekl ČTK Juračka na kongresu Samoška v Olomouci. Finanční správa tvrzení o laxních kontrolách odmítla. Juračka opřel své tvrzení o novou analýzu agentury Nielsen, AČTO ji zveřejní na začátku února.

Firmy a podnikatelé ve velkoobchodu a maloobchodu musejí evidovat tržby od loňského března. "Mysleli jsme, že EET bude mít větší efekt. Je to asi zejména tím, že kontroly, které jsou vedeny z finančních úřadů, jsou neúplné a laxní. Víceméně se stává to, že je vidět, že to dělají z povinnosti, aby měli kladnou čárku, že na prodejně byli," uvedl Juračka.

"Finanční správa nemá k dispozici výsledky analýzy, o kterou se předseda AČTO Zdeněk Juračka opírá. Odmítáme však tvrzení, že by byl přístup Finanční správy laxní. Za více než rok fungování EET provedla Fianční správa téměř 78.000 kontrol a skoro u čtvrtiny z nich zjistila porušení povinností," sdělila mluvčí Generálního finančního ředitelství Kateřina Vaidišová.

Kontroloři podle Juračky často chodí do prodejen, o nichž předem vědí, že mají vše v pořádku. "A protože musí chodit, tak samozřejmě jdou třikrát na jednu prodejnu, o které ví, že tam nic nezjistí, a nejdou na prodejny, o kterých vědí, že by tam něco zjistili," míní Juračka.

"Je zcela standardním postupem, že v případech, kdy je zjištěno pochybení, kontroloři provádí kontrolu opakovaně, aby prověřili, zda došlo k nápravě," kontrovala Vaidišová. "Kontroloři Finanční správy se samozřejmě žádným typům provozoven nevyhýbají, ale primárně se zaměřují na ty problematické, které jsou vytipované na základě předchozí analytické činnosti," uzavřela.

"My jsme EET podpořili ne kvůli výběru daní, ale proto, že to má udělat pořádek na trhu a zrovnoprávnit trh. Zatím je to tak 50 na 50," řekl Juračka.

Asociace si u agentury Nielsen objednala analýzu maloobchodního trhu po zavedení EET, bylo do ní zahrnuto zhruba 700 prodejen. Výsledky představí 7. února v Praze. "Potvrdilo se nám to, že většina těch, co podváděla předtím, tak podvádí znovu. Prostě se zatím nedocílilo toho efektu, který se od toho (EET) očekával," uvedl Juračka.

Evidenci zavedly i vietnamské obchody, některé měly podle dřívějšího vyjádření krajského předsedy Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR v Plzeňském kraji Romana Bruzla podnikání postavené na tom, že nevykazovaly tržby. "Hodně vietnamských prodejen se přizpůsobilo době a zavedlo EET," řekl Juračka, podle kterého se dnes bez elektronické pokladny neobejde žádný obchod. "Jde o to, jestli ji mají správně zapnutou na systém EET. To se pozná jedině kontrolním nákupem," dodal Juračka.

Asociace českého tradičního obchodu sdružuje české maloobchodníky z oblasti malého a středního podnikání. Má 19 členů z řad českých maloobchodních sítí i českých výrobců potravin a reprezentuje 7000 prodejen s 30.000 zaměstnanci. AČTO uvádí, že představuje zhruba 25 procent na trhu s potravinami.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je úterý 23. října 2018

Očekáváme v 11:00 9°C

Celá předpověď