Juncker vyloučil možnost vyjednávání o nové brexitové dohodě

foto Prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Štrasburk - Pro nové vyjednávání dohody o vystoupení Británie z Evropské unie neexistuje žádný prostor a již dojednaná podoba smlouvy o brexitu je tou nejlepší a jedinou možnou. V debatě s poslanci Evropského parlamentu (EP) to dnes ve Štrasburku prohlásil předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker. Podle něho však existují možnosti vyjasnit a interpretovat sporné body v rámci současného textu dohody.

Juncker informoval poslance o přípravě jednání evropského summitu, který začíná ve čtvrtek v Bruselu. V reakci na pondělní rozhodnutí britské premiérky Theresy Mayové odložit parlamentní hlasování o brexitové dohodě původně plánované na dnešek Juncker uvedl, že EU nehodlá s Londýnem znovu otevírat jednání.

"Je to jediná možná dohoda. Není prostor pro nové vyjednávání," prohlásil šéf komise.

Na twitteru Juncker potvrdil své dnešní večerní setkání s britskou premiérkou. Předtím se s Mayovou potká také předseda Evropské rady Donald Tusk, potvrdil jeho mluvčí. Tusk už v pondělí oznámil, že ve čtvrtek se bude na summitu EU jednat také o brexitu.

Juncker dnes ve zjevné narážce na sporné body kritizované britskými politiky dodal, že pokud se k dohodě přistoupí inteligentně, "dává prostor pro další upřesňování a interpretace".

Mayové hrozilo, že britští poslanci velkou většinou hlasů dohodu odmítnou. Část z nich vidí zásadní překážku v takzvané pojistce pro budoucí podobu pohybu osob a zboží mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je čtvrtek 14. listopadu 2019

Očekáváme v 3:00 1°C

Celá předpověď