Jsme sami sobě největší hrozbou, tvrdí šéf Asociace obranného průmyslu

foto Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek.

Jsme reálně ohroženi? Ano, bohužel více než si myslíme, zdůrazňuje ve své úvaze prezident Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek při příležitosti konání národní konference Naše bezpečnost není samozřejmost. „Jsme totiž sami sobě tím největším nepřítelem, a to podceňováním nebezpečí a až lhostejným přístupem k obranyschopnosti naší vlasti,“ píše Jiří Hynek pro Českénoviny.cz. Celý jeho příspěvek zveřejňujeme zde:

3P: potenciál, podpora a přístup. To jsou hlavní složky obranyschopnosti našeho národa. S potenciálem průmyslu si nemusíme příliš lámat hlavu. Český obranný a bezpečnostní průmysl je rozvinutý, postavený na kvalitních produktech a kvalifikovaných lidech a může se i nadále rychle rozvíjet. Bude-li k tomu mít potřebnou podporu.

S podporou je to bohužel horší. Výdaje na obranu České republiky nejen nesplňují závazek vůči NATO, ale hlavně nezajišťují domácímu průmyslu dostatečný rozvoj. Bez domácího průmyslu však žádná obranyschopnost vlasti neexistuje. Nelze se spoléhat pouze na pomoc spojenců. Nebo si nasazovat růžové brýle s domněnkou že se nám žije dobře, a tím pádem se nic nemůže stát. Jediné dodávky, na které v případě našeho ohrožení se lze s jistotou spolehnout, jsou od domácích výrobců. Ostatně, s tímto máme bohužel historickou zkušenost. Zpráva Francouzské vojenské mise z 30.4.1919 uváděla následující zjištění: „výroba munice v Československé republice prožívá v současnosti vážnou krizi v důsledku chybějících výbušnin pro naplnění munice a střelného prachu k roznícení nálože“. Měsíc poté došlo k vpádu maďarských vojsk na Slovensko a ústupu československých jednotek.

Klíčový je náš přístup. Jsme reálně ohroženi? Ano, bohužel více než si myslíme. Jsme totiž sami sobě tím největším nepřítelem, a to podceňováním nebezpečí a až lhostejným přístupem k obranyschopnosti naší vlasti. Nedostatečnou podporou si můžeme zničit veškerý potenciál a uvědomíme si to, až bude pozdě. Vybudovat průmyslové kapacity v tak složitém odvětví jako je obranný průmysl se totiž nedá přes noc. Važme si toho, že tyto kapacity už máme, podporujme jejich rozvoj a buďme pro naše spojence spolehlivým partnerem, který se v první řadě umí postarat o vlastní bezpečnost. Až totiž půjde do tuhého, pomocnou ruku najdeme pouze na konci svého vlastního ramene.

Jiří Hynek, prezident Asociace obranného průmyslu

Bezpečnostní konference
ČTK vydala k národní konferenci „Naše bezpečnost není samozřejmost“ v servisu Protext Speciál magazín, který je ke stažení zde.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 26. března 2023

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď