Johnsonův poradce Cummings: Tohle je procházka růžovým sadem

foto Ilustrační foto - Britský premiér Boris Johnson

Londýn - Pro klíčového poradce britského premiéra Borise Johnsona je aktuální politická krize v Británii procházka růžovým sadem ve srovnání se situací před brexitovým referendem z roku 2016. Takto alespoň podle britských médií někdejší lídr brexitové kampaně Vote Leave Dominic Cummings hodnotil současné dění při čtvrtečním vzácném veřejném vystoupení. Podle něj není překvapivé, že britští poslanci jsou v souvislosti s odchodem z Evropské unie terčem hněvu voličů.

Cummings je považován za jednoho z hlavních strůjců brexitu a nyní také za vrchního stratéga týmu kolem Johnsona. Politici i komentátoři jej označují za architekta ostré premiérovy rétoriky či kontroverzního rozhodnutí přerušit zasedání parlamentu. Předseda vlády svými kroky vyvolal bouři kritiky a v úterý proti němu zakročil nejvyšší soud, Cummings ale tvrdí, že mu chaotické dění na britské politické scéně vyhovuje.

"Tohle je ve srovnání s referendem procházka růžovým sadem, užíváme si to, odejdeme (z EU) a zvítězíme," citovala jej zpravodajská společnost BBC. Johnsonův poradce odmítl spekulaci, že vláda nakonec podpoří "měkkou" variantu brexitu, aby splnila slib, že odchod z unie se už nebude odkládat. "Nejsme vůbec pod tlakem. Referendum, to byl tlak, referendum bylo těžké," řekl Cummings během akce, na níž byla představena nová kniha jistého podnikatele a někdejšího podporovatele kampaně Vote Leave.

Vášně kolem brexitu mohou podle Cummingse opadnout až v momentě, když parlament dodrží slib ohledně respektování výsledku referenda. "Poslanci řekli, budeme mít referendum, budeme respektovat výsledek, a pak strávili tři roky vykrucováním. Není překvapivé, že to některé lidi štve," řekl.

Premiéra Johnsona po jeho středečním útočném projevu v parlamentu řada poslanců vyzývala ke zmírnění vyhrocené rétoriky vůči opozici a upozorňovala na výhrůžky smrtí, se kterými se musejí potýkat. Johnson ve čtvrtek svou volbu slov hájil, zároveň uvedl, že odsuzuje jakékoli vyhrožování a že nálada v parlamentu se musí uklidnit.

Podle Cummingse si zákonodárci tyto problémy způsobili sami. "Jestliže jste skupina politiků a řeknete 'přísaháme, že budeme respektovat výsledek demokratického hlasování' a pak, když prohrajete, řeknete 'nechceme to hlasování respektovat', co čekáte, že se stane?" uvedl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pondělí 21. září 2020

Očekáváme v 23:00 16°C

Celá předpověď