Johnson v besedě s Putinem označil Rusko za bezpečnostní hrozbu

foto Britský premiér Boris Johnson.

Londýn/Berlín/Moskva - Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to dnes Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V jihoanglickém Salisbury byl v březnu 2018 otráven bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Oba byli několik týdnů v kritickém stavu, ale nakonec se zotavili. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Podle britské mluvčí byl útok na Skripalovy "bezohledným použitím chemické zbraně a nestoudným pokusem o vraždu nevinných lidí na půdě Spojeného království". Takový útok se nesmí opakovat, citovala mluvčí slova premiéra Johnsona.

"Ministerský předseda řekl, že k normalizaci vzájemných vztahů nedojde, dokud Rusko neskoncuje se svým destabilizujícím jednáním, které ohrožuje Británii a její spojence a podkopává bezpečnost našich občanů," uvedla mluvčí.

Kreml o setkání Johnsona s Putinem vydal jen krátké prohlášení. Uvádí se v něm, že oba politici "posoudili otázky dvoustranných vztahů a rovněž mezinárodní problémy".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 29. února 2020

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď