Johnson řekl, že odstoupit nehodlá, v těžkých časech musí vláda pokračovat

foto Britský premiér Boris Johnson při projevu v parlamentu 6. července 2022.

Londýn - Britský premiér Boris Johnson, který po rezignaci dvou svých ministrů a dalších vládních úředníků čelí narůstajícímu tlaku, aby se vzdal funkce, dnes odmítl možnost, že by odstoupil. Poslancům v parlamentu řekl, že právě v těchto těžkých časech a v době největší války v Evropě za osm desetiletí musí vláda pokračovat. Své odhodlání nerezignovat zopakoval i večer na schůzce se svými ministry. K demisi dnes podle britských médií vyzval Johnsona jeho dlouholetý spolupracovník a ministr Michael Gove, premiér ho následně odvolal.

"Toto je přesně doba, kdy byste očekávali, že vláda neodejde a že bude pokračovat v práci," řekl dnes Johnson podle agentury Reuters britským poslancům. Připomněl, že ekonomika čelí těžkým časům kvůli ruské válce na Ukrajině. Prohlásil také, že jeho vláda provádí "největší snížení daní za desetiletí".

Johnson čelil tvrdé kritice například od šéfa labouristů Keira Starmera. Ian Blackford ze Skotské národní strany (SNP) se Johnsona ptal, "kolik ještě ministrů musí odejít, aby (ministerský předseda) vzal pero a podepsal rezignaci".

K demisi dnes znovu vybídl Johnsona i konzervativní poslanec a exministr pro brexit David Davis. "Před šesti měsíci jsem vyzval premiéra k rezignaci, protože už tehdy bylo jasné, že jeho vládnutí vytváří řadu problémů, které paralyzují vládu. Dnes ho žádám, aby udělal čestný krok a aby dal přednost národním zájmům před zájmy vlastními," řekl v parlamentu Davis.

Johnson v reakci na jeho slova uvedl, že s ním "absolutně nesouhlasí". Podle premiéra zůstat ve funkci neznamená jít proti národním zájmům. Jak následně doplnila Johnsonova mluvčí, premiér se navzdory nedávným rezignacím domnívá, že má nadále podporu svých poslanců.

Večer se britský premiér setkal se svými ministry a zopakoval jim, že "trvá na svém a nehodlá odstoupit". Vyplývá to alespoň ze zdrojů, na které se odvolávají britská média. Za posledních 24 hodin již z Johnsonovy širší vlády odešlo více než 32 britských poslanců, což je vůbec nejvíce za jediný den v britské historii.

Vnitropolitický vývoj v Británii je v posledních hodinách chvílemi málo přehledný. Zpravodajská stanice BBC nejprve večer uvedla, že svou rezignaci oznámil již třetí z Johnsonových ministrů, ministr pro záležitosti Severního Irska Brandon Lewis. Po chvíli ale tuto informaci stáhla s tím, že nebyla pravdivá. Již v úterý na své funkce rezignovali ministr zdravotnictví Sajid Javid a ministr financí Rishi Sunak.

Poslední z řady končících ministrů je Michael Gove, který měl v Johnsonově vládě na starosti otázky bydlení. Uvedly to stanice BBC a Sky News, podle nichž Gove skandály zatíženého ministerského předsedu předtím sám vyzval k rezignaci. Podle zdrojů obou stanic Johnson v reakci na to svého dlouholetého politického souputníka odvolal.

Mezi ministry platil Gove za těžkou politikou váhu. Již v předvolební kampani před brexitovým referendem v roce 2016 vedl spolu s Johnsonem kampaň za vystoupení z Evropské unie. Vztahy mezi nimi se však vždy vyznačovaly také konkurencí, uvedla agentura DPA.

Johnsona opouští další spolupracovníci, sílí volání po jeho rezignaci

Britský premiér Boris Johnson po úterní rezignaci dvou ministrů vlády čelí rostoucímu tlaku a opouštějí ho další vládní úředníci. Za posledních 24 hodin z Johnsonovy širší vlády odešlo více než 32 britských poslanců, uvedla agentura Reuters. Dnes oznámili demisi mimo jiné ministerský náměstek pro rodinu Will Quince, náměstek pro bydlení Stuart Andrew, státní tajemník pro školství Robin Walker a konzervativní poslankyně a tajemnice ministerstva dopravy Laura Trottová. Nový ministr financí Nadhim Zahawi, který dnes představil své priority v úřadu, vyzval k jednotě Konzervativní strany a na dotaz novinářů o možných předčasných volbách řekl, že to je na premiérovi.

"Mohu jen říct svým kolegům, že lidé nevolí rozdělený tým. Musíme stát při sobě," řekl Zahawi rozhlasové stanici BBC 4 po rezignaci Quinceho. Ohledně možných předčasných voleb řekl předtím stanici LBC, že takové rozhodnutí je věcí premiéra. Zahawi dnes představil priority svého úřadu a za nejdůležitější označil snížení inflace a rozpočtovou zodpovědnost.

Johnson, který dnes v parlamentu odmítl možnost vlastní demise, má sice podle britských médií stále podporu vysoce postavených ministrů, včetně ministra obrany Bena Wallace a šéfky diplomacie Liz Trussové, opouští ho ale další nižší kabinetní úředníci. Johnsonovi klesá i podpora voličů. Podle průzkumu organizace YouGov, o němž dnes informoval server Politico, si 69 procent voličů myslí, že by Johnson měl rezignovat. To je o 11 procentních bodů více než před měsícem.

Bývalý ministr zdravotnictví Sajid Javid, který na protest proti Johnsonovi rezignoval v úterý, dnes vyzval další kolegy, aby rovněž odstoupili ze svých funkcí. V určitém okamžiku je podle něj třeba dojít k závěru, že už toho bylo dost. "A ten okamžik nastal právě teď," řekl Javid ve ztichlém parlamentu, kde mu naslouchal právě i premiér. Johnsonovo vedení podle exministra poškodí pověst strany do budoucna.

Svou rezignaci dnes oznámil i Stuart Andrew, který byl náměstkem ministra pro bydlení. Jak uvedl, odchází "se zármutkem". Dodal, že vždy ctil loajalitu a jednotu pokud jde o konzervativní stranu, nicméně nyní musel svůj postoj přehodnotit. "Někdy nastává chvíle, kdy se musíte zaměřit na svou vlastní osobní integritu, a tato chvíle nastala právě teď," napsal na twitteru. "Vzhledem k dění v posledních dnech jsem neměl jinou možnost, než odstoupit," dodal.

Po svém vystoupení v parlamentu se dnes Johnson odebral čelit otázkám do jednoho z parlamentních výborů, ve kterém sedí nejvýše postavení poslanci. Média mezitím informovala, že premiéra chce k rezignaci vyzvat i několik kabinetních ministrů. Má mezi nimi být mimo jiné Nadhim Zahawi, který se stal ministrem financí teprve v úterý. Delegaci podle BBC povede ministr dopravy Grant Shapps. Johnson tyto spekulace odmítl komentovat.

Televize Sky News dnes zveřejnila už i odhady výsledků případných předčasných voleb. Podle nich by nyní vyhrála Labouristická strana, která by získala kolem 300 poslanců, zatímco konzervativci by dostali asi 245 mandátů. O křeslo ve sněmovně by podle tohoto odhadu přišel i Johnson.

Už tento měsíc by se podle serveru Politico mohly konat volby vedení konzervativní parlamentní skupiny Výbor 1922, které by mohlo prosadit dřívější stranické hlasování o důvěře Johnsonovi. Za současných pravidel se může konat nejdříve po 12 měsících, přičemž poslední se uskutečnilo začátkem června. V něm Johnson obstál, když získal podporu 211 poslanců, proti jich bylo 148.

Od červnového stranického hlasování ale v Konzervativní straně dál roste nespokojenost. Zatím poslední kritiku si Johnson vysloužil poté, co 30. června kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů rezignoval Christopher Pincher, náměstek hlavního whipa, což je poslanec dohlížející, aby příslušníci strany hlasovali ve sněmovně podle stranických zájmů . Pinchera jmenoval Johnson do funkce letos v únoru. Po vypuknutí této kauzy premiér nejprve tvrdil, že o vyšetřování Pinchera nic nevěděl. Downing Street později uvedla, že na případ zapomněl, a Johnson za pochybení omluvil.

Důvěru ve vlastní straně Johnson u mnohých ztratil kvůli skandálu zvanému Partygate. Ten vyvolaly zprávy o večírcích a setkáních v premiérově sídle v Downing Street v době, kdy byla Británie v koronavirovém lockdownu. Kvůli této kauze čelí Johson i vyšetřování imunitního výboru, zda lhal parlamentu, když loni v prosinci tvrdil, že jeho kancelář neporušila koronavirová opatření. Závěry vyšetřování se podle serveru Politico očekávají na podzim.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 19. srpna 2022

Očekáváme v 9:00 25°C

Celá předpověď