Johnson prosadil zpřísnění restrikcí navzdory vzpouře ve vlastní straně

foto Lidé s respirátory na vlakovém nádraží Waterloo v Londýně, 14. prosince 2021.

Londýn - Britský premiér Boris Johnson prosadil v Dolní sněmovně sadu zpřísněných opatření proti koronaviru, která reagují na rychlé šíření nakažlivější varianty omikron v zemi. Přestože se Británie chystá zpřísňovat, nově již nebude vyžadovat karanténu po cestujících z Jihoafrické republiky a dalších 10 afrických zemí. Povinnost izolace po příletu z jihu Afriky původně zavedla na konci listopadu kvůli šíření koronavirové varianty omikron.

Prosadit tvrdší pravidla se Johnsonovi podařilo navzdory skutečnosti, že proti plánu hlasovaly desítky členů z jeho vlastní Konzervativní strany. Většina restrikcí byla schválena pouze díky podpoře opozičních labouristů, informovala agentura Reuters.

Poslanci tak dnes velkou většinou hlasů odsouhlasili zpřísnění pravidel pro nošení roušek, povinné očkování zdravotníků či nutnost prokázat se certifikátem o očkování, dokladem o prodělaném covidu-19 nebo negativním testem na koronavirus při vstupu na velké společenské akce či do některých podniků, například nočních klubů. Opatření se týkají Anglie, ostatní části Spojeného království si o restrikcích rozhodují samy.

Podle stanice Sky News povinnost prokazovat bezinfekčnost nepodpořilo až sto konzervativních poslanců, tedy téměř třetina v dolní komoře britského parlamentu. Zhruba stejný počet zákonodárců hlasoval proti povinnému očkování u zdravotnických pracovníků.

Rebelie v řadách konzervativců je další ranou pro Johnsona, který je již tak pod tlakem kvůli aférám s údajnými večírky v Downing Street v době lockdownu či drahou rekonstrukcí bytu. Kritice čelí i za chaotické stahování z Afghánistánu.

Mnozí z konzervativních zákonodárců před hlasováním tvrdili, že restrikce jsou příliš drakonické. Jiní podle Reuters pojali hlasování jako příležitost k tomu, aby si na premiérovi vylili zlost. Domnívají se totiž, že Johnson, který pomohl konzervativcům k velkému vítězství ve volbách v roce 2019, promarňuje úspěchy strany vlastními chybami a přešlapy.

Johnson před hlasováním varoval, že do Británie míří vlna "obrovského nárůstu" počtu případů nákazy variantou omikron a že restrikce jsou nezbytné k ochraně lidí. Británie zaznamenala více než 5300 případů nákazy koronavirovou variantou omikron, přičemž deset lidí bylo hospitalizováno a jeden člověk infekci podlehl. Za posledních 24 hodin zaznamenala Británie bezmála 60.000 nově nakažených koronavirem, nejvíce od ledna. Počet pacientů s covidem-19 v nemocnicích se v období 4. až 10. prosince zvýšil o deset procent na 5925.

Navzdory obavám z varianty omikron, kterou poprvé zaznamenali odborníci v Jihoafrické republice (JAR), britská vláda rozhodla, že s platností od středečního rána vyřadí JAR a dalších 10 afrických zemí včetně Nigérie z takzvaného červeného seznamu rizikových států, informovala stanice BBC. To znamená, že cestující z těchto států již nebudou muset po příletu automaticky podstupovat karanténu a platit za ni. Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid zdůvodnil rozhodnutí tím, že omikron se stihl natolik rozšířit po celém světě, že tato cestovní omezení již nedávají smysl a nejsou účinná.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je pátek 27. května 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď