Johnson je opatrně optimistický, že uzavře dohodu s EU

foto Britský premiér Boris Johnson při návštěvě tržiště v Doncasteru na severu Anglie 13. září 2019.

Londýn - Britský premiér Boris Johnson je "opatrně optimistický" při hodnocení možnosti, zda se podaří uzavřít brexitovou dohodu s Evropskou unií. Řekl to dnes na setkání s místními lidmi v severoanglickém Rotherhamu. V pondělí se Johnson poprvé ve funkci premiéra setká s dosluhujícím předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a také s hlavním brexitovým vyjednavačem EU Michelem Barnierem, informovala agentura Reuters.

"Pracujeme neuvěřitelně tvrdě na tom, abychom vyjednali dohodu," prohlásil Johnson na severu Anglie. Premiér dlouhodobě tvrdí, že je uzavření "rozvodové" dohody s EU prioritou jeho vlády. Zároveň ale říká, že se nebude zdráhat vyvést svou zemi 31. října z evropského bloku bez dohody. Kritici Johnsonovi vyčítají, že od nástupu do funkce nepředložil žádné návrhy, které by mohly vyřešit sporné body z aktuální dohody uzavřené expremiérkou Theresou Mayovou.

V pondělí se Johnson poprvé ve funkci premiéra setká v Lucembursku s dosluhujícím šéfem Evropské komise Junckerem a unijním brexitovým vyjednavačem Barnierem. Tématem "pracovního oběda" má být právě brexit. Následně se sejde také se svým lucemburským protějškem Xavierem Bettelem, oznámil dnes úřad britské vlády.

"Uvidíme, kam se dostaneme," řekl Johnson s odkazem na pondělní schůzku s Junckerem a Barnierem. "Řekl bych, že jsem opatrně optimistický, ale ať se stane cokoli, odejdeme 31. října," zopakoval. Nedávno přijatý britský zákon nicméně odchod z EU bez dohody v podzimním termínu prakticky vylučuje. V jednáních v Německu, Francii a Irsku, které navštívil v uplynulých týdnech, Johnson podle svých slov dosáhl "značného pokroku".

Irský premiér Leo Varadkar dnes zapochyboval, zda je Johnson schopen učinit kompromis potřebný k dosažení "rozvodové" dohody Británie s EU. "Viděli jsme, jak těžké to bylo pro premiérku (Theresu) Mayovou... a nakonec nebyla schopna prosadit dohodu v parlamentu," řekl Varadakar a dodal, že situace, v jaké se ve vztahu k parlamentu nachází Johnson, je "ještě těžší". Irsko je nicméně podle premiéra nadále připraveno "bavit se o alternativních ujednáních".

Hlavním sporným bodem v jednáních Británie s EU je takzvaná irská pojistka obsažená v dohodě vyjednané bývalou premiérkou Mayovou. Opatření má zabránit přísným pobrexitovým kontrolám na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Johnson pojistku označuje za nedemokratickou a chce ji z dohody odstranit. Brusel i Dublin to ale odmítají.

V těchto dnech toto téma pravidelně v Bruselu probírají vyjednavači britské vlády a Evropské komise, přičemž schůzka na "technické úrovni" byla na programu i dnes. Podle EK ale zatím z Londýna nepřišel žádný návrh, kvůli kterému by stálo za to oficiálně obnovit vyjednávání o "rozvodové" dohodě. Rozhovory vyjednavačů budou pokračovat i příští týden.

Podle informací novinářů z posledních dní se na schůzkách diskutuje například o možnosti nahradit stávající podobu irské pojistky opatřením, které by se vztahovalo pouze na Severní Irsko, nikoli na celou Británii. Britové také údajně v rámci případné alternativní pojistky chtějí větší slovo pro severoirský parlament při schvalování nových regulací.

Tento druhý návrh podle irského ministra zahraničí Simona Coveneyho vyvolává v EU obavy. "Není to tak přímočaré, jak někteří lidé naznačují," řekl dnes podle agentury Reuters Coveney médiím. "Jak řekl Michel Barnier. budeme zkoumat všechny nápady, které britská vláda předloží, ale budou přísně prověřovány. Zatím v zásadě nepřišly detailní návrhy v písemné podobě, což je zdrojem značné frustrace," dodal.

Severoirská strana odmítla zprávy o ústupcích v pozici k brexitu

Severoirská Demokratická unionistická strana (DUP) dnes odmítla tvrzení britského listu The Times, že je připravena řídit se po brexitu určitými pravidly Evropské unie, a odblokovat tak jednání Londýna s Bruselem o "rozvodové" dohodě. Předsedkyně DUP, která donedávna zajišťovala vládě britských konzervativců většinu v dolní komoře parlamentu, uvedla, že její strana nepodpoří návrhy, které by po brexitu vytvářely bariéru mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království.

"Spojené království musí odejít (z Evropské unie) jako celek. Chceme rozumnou dohodu, ale ne takovou, která by rozdělovala vnitřní trh Spojeného království," uvedla dnes na twitteru Arlene Fosterová.

"Nepodpoříme žádná ustanovení, která by vytvářela bariéru v obchodě mezi východem a západem," pokračovala s odkazem na Severní Irsko a zbytek Spojeného království, který se z jeho pohledu nachází na východě. "Citování anonymních zdrojů většinou vede k nesmyslným článkům," dodala.

Fosterová reagovala na článek v britském listu The Times, podle kterého DUP souhlasila, že Severní Irsko přijme po brexitu některá pravidla Evropské unie. Podle novin je strana ochotna přijmout i kontroly zboží v Irském moři, tedy mezi Severním Irskem a zbytkem království (Anglie, Skotsko, Wales).

Britský premiér Boris Johnson odmítá, aby součástí dohody mezi Londýnem a Bruselem byla takzvaná irská pojistka. Toto opatření, které má zabránit přísným kontrolám na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem po brexitu, označuje za nedemokratické. Brusel i Dublin na pojistce trvají.

V posledních dnech se začaly objevovat informace, že řešením sporu by mohla být verze pojistky, která by se týkala pouze Severního Irska. Tuto variantu, která by zaváděla v případě nutnosti unijní pravidla pouze v Severním Irsku a nikoli v celém Spojeném království, již dříve navrhovala Evropská komise.

"Pojistku, která by se týkala jen Severního Irska, nepřijmeme," uvedl dnes ráno také mluvčí DUP pro brexit Sammy Wilson. "Nepřijmeme zvláštní ujednání, která nás odstřihnou od (zbytku) Spojeného království," dodal. Podle Wilsona je DUP ochotna akceptovat jen taková zvláštní pravidla, která budou moci posoudit poslanci severoirského parlamentu. Článek The Times označil Wilson za výsledek "špatné novinářské práce".

Demokratická unionistická strana, která má v britské Dolní sněmovně deset poslanců, donedávna zajišťovala menšinové vládě konzervativců většinu v parlamentu. V uplynulých týdnech ale vláda o tuto většinu kvůli odchodu a vyloučení několika poslanců Konzervativní strany přišla, a převahu nad opozicí jí tak nezajistí už ani DUP.

Britský premiér Johnson slíbil, že svou zemi vyvede z evropského bloku 31. října - ať už se mu povede vyjednat "rozvodovou" dohodu s EU, či nikoli. Do termínu brexitu zbývá 48 dní.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pátek 14. srpna 2020

Očekáváme v 13:00 25°C

Celá předpověď