Švédské lyžařky porazily na MS překvapivě norskou štafetu

foto Radost švédských běžkyň na lyžích v cíli štafety na 4x5 km na MS v Seefeldu.

Seefeld (Rakousko) - Švédské běžkyně na lyžích jsou po 58 letech mistryněmi světa ve štafetě. Kvarteto Ebba Anderssonová, Frida Karlssonová, Charlotte Kallaová a Stina Nilssonová porazilo v rakouském Seefeldu o tři vteřiny favorizované Norky. České kvarteto skončilo jedenácté. Už jistý vítěz SP sdruženářů Nor Jarl Riiber je poprvé mistrem světa.

Fotogalerie

O triumfu Švédek rozhodla na třetím úseku Kallaová, která získala na Norky náskok skoro 19 vteřin. Nilssonová pak prokázala ve finiši své sprinterské kvality a udržela za sebou fenomenální Therese Johaugovou, která útočila v Seefeldu už na třetí titul. Bronz získaly Rusky.

Česká čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Hynčicová, Petra Nováková a Sandra Schützová byla většinu závodu desátá a v konkurenci 17 týmů skončila s odstupem skoro pěti minut na vítězky jedenáctá jako předloni v Lahti. "Holky podaly standardní výkon. Takový, jaký jsme očekávali na základě jejich výkonů v předešlých závodech," řekl trenér ženské reprezentace Jan Franc na svazovém webu.

V čele jela na prvním úseku pětice štafet Norsko, Rusko, Švédsko, Německo a Itálie. Jako první na úvod druhého úseku odpadly Italky. Na jeho konci Norka Östbergová a Švédka Karlssonová odjely Ruskám a Němkám a karty v boji o zlato byly rozdány.

V bruslení Kallaová ujela Jacobsenové v závěru třetího úseku a sprinterku Nilssonovou vyslala do poslední části s náskokem 18,8 vteřiny. Norská finišmanka Johaugová se vydala na stíhací jízdu, 2,5 kilometru před cílem ztrácela jen osm vteřin a Nilssonovou dojela v posledním náročném stoupání. Ujet už jí ale nestihla.

Nilssonová udržela první místo i v kopečku na stadionu a rozhodlo se ve finiši. V tom prokázala své kvality švédská olympijská vítězka v klasickém sprintu a v Seefeldu zlatá ze sprintu dvojic. Drobné Johaugové nedala v posledních metrech šanci a skončila v objetí kolegyň.

"Jsem tak pyšná! Nebyly jsme favoritkami a je to neuvěřitelné," radovala se Nilssonová. "V posledních sto metrech jsem cítila sílu."

Johaugová podle bývalé mistryně světa Kateřiny Neumannové komentující v České televizi nechtěla poslední úsek jet, raději by dala přednost třetímu. "Bylo to náročné, dohnala jsem ji (Nilssonovou), ale věděla, že je ve finiši rychlá. A opravdu byla. Prohrály jsme, ale udělala jsem maximum," řekla Johaugová.

Švédky se radovaly z výhry ve štafetě dosud jen v roce 1960, kdy se světový šampionát konal v rámci olympijských her ve Squaw Valley. Tehdy se ještě běhala štafeta ve třech. Na posledních čtyřech šampionátech skončily vždy druhé za Norkami.

Razýmová rozběhla českou štafetu v klasice desátým místem s odstupem 37 vteřin na čelo. Hynčicová jela chvilku ve skupině o 7. až 11. místo, ale nakonec předávala desátá a ztráta na nejlepší narostla na minutu a tři čtvrtě. V bruslení Nováková pozici nevylepšila, ani si nepohoršila. Schützová byla v cíli jedenáctá.

Franc před závodem věřil, že by se štafeta mohla probojovat do desítky. "Chyběl sice kousek, ale s momentálními výkony to asi na víc dneska nebylo. Byla škoda, že v posledním úseku za Sandrou Schützovou jela Švýcarka Nathalie Von Siebenthalová, která ji dojela. Takticky to ale jinak Sandra zvládla dobře," dodal Franc.

Sdruženář Riiber je poprvé mistrem světa, Portyk 28.

Už jistý vítěz Světového poháru v severské kombinaci Nor Jarl Magnus Riiber je poprvé mistrem světa. V rakouském Seefeldu vyšperkoval životní sezonu triumfem v závodu na středním můstku a v běhu na 10 km. Ve finiši skončil stříbrný domácí Bernhard Gruber, bronz vybojoval Japonec Akito Watabe.

Čeští sdruženáři přišli o naději na boj o přední příčky už ve skoku a v běhu se Tomáš Portyk posunul na 28. místo. Další tři Češi se srovnali za sebou od 35. místa v pořadí Lukáš Daněk, Ondřej Pažout a Jan Vytrval.

"Je to neuvěřitelné," radoval se Riiber, první individuální norský světový šampion po 17 letech. Naposled uspěl v Lahti 2001 Bjarte Engen Vik.

Základ ke zlatu položil Riiber na můstku. Sice na skok dlouho čekal a dvakrát byl stažen z lavičky, přesto přistál na 107 metrech. Zakřičel si nadšením, když se ukázalo, že skok vyhrál před krajanem Espenem Björnstadem. Nejdelší pokus 108,5 metru předvedl Watabe, jenže kvůli odpočtům za vítr ztrácel na šestém místě na Riibera 21 vteřin.

V běhu Riiber ještě po pěti kilometrech vedl, ale v teplém počasí a na rozměklé trati ho soupeři dojeli. "Podmínky byly náročné, takže jsem s tím počítal a šetřil síly do finiše, což se mi vyplatilo," řekl jednadvacetiletý Nor po zisku zlata.

Vítěz z velkého můstku a ze sprintu dvojic v Seefeldu Němec Eric Frenzel třetí zlato nepřidal. Po skoku byl až dvaadvacátý a skončil o šest míst výš.

Na MS v kvalifikaci středního můstku uspěli všichni čeští skokani 

V kvalifikaci na páteční závod na středním můstku na MS uspěla kompletní čtveřice českých skokanů na lyžích. Nejlepším z nich byl Viktor Polášek na 15. místě, Roman Koudelka skončil dvacátý, Čestmír Kožíšek byl 39. a Filip Sakala obsadil 48. příčku.

Polášek navázal na kvalifikaci na velkém můstku, ve které byl také z českých závodníků nejlepší. Dnes skočil 100 metrů a za obhájcem titulu Stefanem Kraftem z Rakouska zaostal o šest metrů. Koudelkovi naměřili 99 metrů, Kožíškovi 89,5, zatímco syn mistra světa v letech na lyžích Jaroslava Sakaly sice předvedl výkon 90,5 metru, ale získal o šest bodů méně.

Běh:

Ženy - štafeta 4x5 km: 1. Švédsko (Anderssonová, Karlssonová, Kallaová, Nilssonová) 55:21,0, 2. Norsko (H. Wengová, Östbergová, Jacobsenová, Johaugová) -3,1, 3. Rusko (Bělorukovová, Sedovová, Něchajevská, Něprjajevová) -2:03,8, 4. Německo -2:46,3, 5. USA -3:06,0, 6. Finsko -3:47,7, 7. Itálie -3:54,9, 8. Francie -4:00,9, 9. Slovinsko -4:21,2, 10. Švýcarsko -4:30,9, 11. ČR (Razýmová, Hynčicová, Nováková, Schützová) -4:53,0.

Sverská kombinace:

Skok na středním můstku/běh na 10 km: 1. Riiber (Nor.) 25:01,3, 2. Gruber (Rak.) -1,4, 3. A. Watabe (Jap.) -4,6, 4. Rehrl (Rak.) -29,8, 5. Herola (Fin.) -36,4, 6. Björnstad (Nor.) -41,4, 7. Seidl (Rak.) -44,3, 8. Rydzek (Něm.) -53,8, 9. Graabak (Nor.) -1:10,5, 10. Mutru (Fin.) -1:12,6, ...28. Portyk -2:30,4, 35. Daněk -3:21,4, 36. Pažout, 37. Vytrval (všichni ČR) oba -3:26,5.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 20. října 2019

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď