Jižní Koreji se povedlo dopravit raketou vlastní výroby na orbitu družici

foto Jihokorejská raketa Nuri startuje z vesmírného střediska Naro na jihu země 21. června 2022.

Soul - Jižní Koreji se dnes poprvé podařilo dopravit raketou vlastní výroby na oběžnou dráhu kolem země satelit. Nosná raketa Nuri odstartovala v 16:00 místního času (9:00 SELČ) z vesmírného střediska Naro na jihu země a zhruba o hodinu později jihokorejské ministerstvo vědy a technologií oznámilo úspěch mise. Loni v říjnu se Soulu tento záměr nezdařil.

Fotogalerie

Třístupňová nosná raketa KSLV-II, známá také jako Nuri, je první raketou, kterou Jižní Korea vyrobila bez cizí pomoci. "Druhý test rakety Nuri byl úspěšný, protože se podařilo umístit na oběžnou dráhu maketu družice," řekl podle agentury Reuters jihokorejský ministr vědy a technologií I Čong-ho.

Kromě makety satelitu o hmotnosti 1,3 tuny nesla raketa také ověřovací družici vážící 162,5 kilogramu a čtyři malé vědecké satelity vyvinuté jihokorejskými univerzitami. Start byl původně plánován minulý týden, z technických důvodů byl ale odložen.

Vypouštění raket je na Korejském poloostrově dlouhodobě citlivou otázkou. Severní Korea čelí obviněním, že pod rouškou vynášení družic na orbitu testuje technologie pro mezikontinentální balistické střely, které by mohly v budoucnu nést jaderné hlavice. Jižní Korea do budoucna plánuje vypustit sérii vojenských satelitů, její odborníci ale odmítají, že by raketa Nuri byla sama o sobě použitelná jako zbraň.

Jižní Korea vypustila poslední obdobnou raketu v roce 2013 po řadě odkladů a několika neúspěšných testech. Raketa KSLV-I, která vznikla ve spolupráci s Ruskem, tehdy úspěšně vynesla družici na oběžnou dráhu kolem země. Jihokorejský vesmírný program se chce nyní podle Reuters zaměřit na vypouštění pozorovacích, navigačních a komunikačních satelitů. Do roku 2030 hodlá Jižní Korea vyslat vlastní sondu k Měsíci.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je čtvrtek 30. března 2023

Očekáváme v 9:00 12°C

Celá předpověď