Jižní Korea zakázala shazování letáků s propagandou do KLDR

foto Jihokorejští aktivisté vypouštějí 15. září 2016 přes hranici do KLDR desetitisíce propagandistických letáků, které odsuzují severokorejský jaderný test. Letáky rovněž obviňují severokorejského diktátora Kim Čong-una.

Soul - Parlament v Jižní Koreji v noci na dnešek zakázal shazování propagandistických letáků a peněz do sousední Severní Koreje, jednoho z nejizolovanějších států světa. Se zákazem, který zahrnuje i použití tlampačů, nesouhlasí organizace na ochranu lidských práv. Zákaz začne platit za tři měsíce, za jeho porušení hrozí až tři roky vězení a pokuta 30 milionů wonů (594.000 korun), píše agentura Reuters.

Hranice mezi Severní a Jižní Koreou je velmi pečlivě střežená. K šíření informací na sever Korejci z jihu už desítky let používají balóny naplněné heliem nebo posílají po řece vzkazy v lahvích. Stejným způsobem do KLDR putují také léky, jídlo, peníze, rádia nebo USB klíče se zprávami a filmy. Severokorejská vláda vždy tuto metodu odsuzovala, v poslední době stále intenzivněji. Jižní Korea a její prezident Mun Če-in se v poslední době snaží o zklidnění vzájemných vztahů, píše Reuters.

Tento návrh dodatku zákona o rozvoji mezikorejských vztahů vznikl podle Reuters v červnu poté, co sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una prohlásila, že pokud se tak nestane, bude Korea čelit "nejhorší etapě" vzájemných vztahů.

Proti zákazu se postavil i známý severokorejský uprchlík a aktivista Pak Sang-hak, který vypouští letáky pomocí balónů již 15 let. V roce 2013 získal cenu Václava Havla za tvůrčí disent. "Budu i nadále posílat letáky a psát v nich pravdu, Severokorejci mají právo vše vědět. Nebojím se uvěznění," uvedl Pak. Dvacítka lidskoprávních organizací společně s Pakem slíbili, že se pokusí zákon napadnout právní cestou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 3. března 2021

Očekáváme v 17:00 10°C

Celá předpověď