Jiří Suchý vystavuje v galerii s muzikantem Homolou

foto Chlapec podává růži Jiřímu Suchému, který s Janem Homolou pózuje pro fotografy na vernisáži nazvané Pelmel 2. června 2020 v pražské Galerii 1.

Praha - Společná výstava divadelníka a zakladatele Semaforu Jiřího Suchého a muzikanta Jana Homoly začala dnes v Galerii 1 ve Štěpánské ulici, kterou provozuje Městská část Praha 1. Výstava, která nabízí díla dvou generačně i umělecky odlišných tvůrců, potrvá do 27. června.

Fotogalerie

Výstavu uvedl osmaosmdesátiletý Suchý krátkým proslovem. Podle něj je vidět setkání dvou generací i v tom, jak rozdílně jsou oba oblečení. "Já jsem klasický kravaťák," uvedl dobře naladěný Suchý. Třiačtyřicetiletý Homola byl v tričku. Spolu s Homolou potom zahráli a zazpívali píseň Hluboká vráska (Naraž si bouřku do čela".

"Napadlo mě to loni, když se pan Jiří Suchý, jehož tvorbu dlouhá léta velice obdivuji, pochvalně vyjádřil k obrazům mého art partnera Jana Homoly, s nímž máme společný projekt Art332. Jako jeho kurátorku mě velice potěšilo, že pan Suchý navštívil naši výstavu, setkal se s Janem a osobně si vyměnili grafiky," řekla ke vzniku výstavy její kurátorka Renáta Mužíková.

Podle ní výtvarná tvorba obou autorů spolu koresponduje. "Oba ve svém díle sondují lidské osudy po svém, s fantazií, vtipem, nadsázkou a jejich rukopis je velice osobitý a poznatelný. Věřím, že výstava bude mít u návštěvníků velký úspěch, neboť průřez tvorbou zakladatele legendárního Semaforu a kultovní osobnosti naší kulturní scény Jiřího Suchého a výrazného reprezentanta punkrocku, muzikanta, dobrodruha, skejťáka, spoluzakladatele kapely Wohnout a velice osobitého výtvarníka Jana Homoly jistě zaujme a osloví," domnívá se kurátorka.

K názvu výstavy Pelmel dodala, že "celoživotní umělecký projev obou pánů není jednostranný, pohybují se v různých sférách umění, je to tedy všehochuť života".

Jiří Suchý se podobně jako zesnulý spoluzakladatel Semaforu Jiří Šlitr věnuje i výtvarné tvorbě. Suchý vytváří grafiky, často se inspiruje divadelním prostředím, písničkami a filmy, které se Šlitrem produkovali. Šlitr si maloval do skicáku záznamy z cest, portrétoval kolegy a přátele a jeho obrázky měly i erotické náměty. Šlitr maloval tužkou a tuší, později objevil barevné fixy. Jeho výtvarnou tvorbu obsáhle představila na přelomu loňského a letošního roku výstava v Galerii Pellé.

Muzikant a vystudovaný loutkář Jan Homola, který se svým bratrem Matějem založil skupinu Wohnout, svou první výstavu obrazů z projektu Art332 uvedl spolu s Mužíkovou před dvěma lety v Mánesu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 8. března 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď