Jiří Suchý dostal v Lužanech cenu za mimořádný přínos kultuře

foto Jiří Suchý obdržel 25. června 2018 v Lužanech u Plzně cenu Ars longa za mimořádný přínos české kultuře. Šestaosmdesátiletý herec, komik, textař, zpěvák, básník, hudebník, režisér, dramatik a výtvarník je prvním držitelem ceny, kterou společně udělila Nadace Český literární fond a Nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových.

Lužany (Plzeňsko) - Cenu Ars longa za mimořádný přínos české kultuře obdržel v Lužanech u Plzně Jiří Suchý. Šestaosmdesátiletý herec, komik, textař, zpěvák, básník, hudebník, režisér, dramatik a výtvarník je prvním držitelem ceny, kterou společně udělila Nadace Český literární fond a Nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových. Kromě toho nadace tradičně ocenily na Hlávkově zámku autory čtyř nejlepších původních vědeckých a odborných prací vydaných v loňském roce v ČR.

"Vždyť já jsem český komediant. Moji předchůdci v profesi jezdili v maringotkách ode vsi ke vsi. Lidé před nimi schovávali slepice a dcerky. A když se jim komedie nepovedla, tak je hnali. A najednou já tady stojím v takové vznešené společnosti mezi dvěma nadacemi a jsme oceňován, možná i přeceňován," reagoval Suchý. V rozhovoru s ČTK pak řekl, že udělení ceny pro něho bylo překvapením - dostal ji za něco, čím se celý život živil a čím se zároveň bavil.

Ve výčtu svých profesí si nedokáže vybrat, čím se cítí být nejvíce. "Vždycky tím, co zrovna nedělám. A po tom prahnu, to bych chtěl dělat. A potom, když to dělám, tak za nějaký čas začnu toužit po něčem jiném," řekl. Právě proto má tolik oborů, aby je mohl neustále střídat. "Já jsem se prostě celý život něčím zabavoval, bavil. A najednou se z toho stala má práce, moje povolání. Já si to prostě užívám a to je vlastně moje krédo," dodal.

Ředitel Nadace Český literární fond Ivo Purš ČTK řekl, že Ars longa je cena nově založená a její vznik byl inspirován právě osobností Suchého. Cena bude udělována výjimečně a bude vyhrazena pro nejvýznamnější osobnosti, které měly na kulturu v Česku dlouhodobý vliv a zásadně ji ovlivnily. K ocenění Suchého vedla nadaci jeho loňská knížka Klaun si povídá s Bohem. "Naši odbornou porotu pro vědeckou literaturu tato kniha natolik nadchla, že pro ni jsme vytvořili novou cenu," dodal Purš.

Hlávkova nadace spolu s Nadací Český literární fond dnes v Lužanech pošestadvacáté rovněž ocenila autory nejlepších vědeckých a odborných prací z oblasti společenských věd, věd o živé přírodě, o neživé přírodě a lékařských věd. Z 81 došlých nominací odborná porota složená z předních odborníků nakonec vybrala a Cenu Josefa Hlávky udělila Michalovi Macháčkovi za knihu Gustáv Husák, Petru Zajíčkovi za knihu Moravský kras v ponorné řece času. Hana Čížková, Libuše Vlasáková, Jan Květ a kolektiv získali ocenění za publikaci Mokřady - Ekologie, ochrana a udržitelné využívání. V oblasti lékařských věd nadace ocenily knihu Kardiologie od Miloše Táborského, Josefa Kautznera, Aleše Linharta a kolektivu autorů.

Architekt Josef Hlávka (1831 až 1908) prožil část života na zámku v Lužanech. Zasloužil se o založení České akademie věd, umění a slovesnosti a založil Národohospodářský ústav. Veškerý svůj majetek věnoval k dobročinným účelům nadaci pro podporu české vědy a umění.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 19. února 2019

Očekáváme v 11:00 9°C

Celá předpověď