Jiří Černický karikuje prezidenty USA, Ruska i Číny

foto Multimediální umělec Jiří Černický (na snímku) vystavuje od 15. března v pražské DSC Gallery soubor s názvem Trump kontra Godzilla.

Praha - Několik sérií výtvarných objektů, které podle autora zkoumají hranice malby a zároveň karikují současnou společnost, vystavuje ode dneška Jiří Černický. Výstava v galerii Dvorak Sec Contemporary se jmenuje Trump kontra Godzilla a vedle amerického prezidenta, kterého divák pozná na několika objektech, se ve dvou obrazech objevují také ruský prezident Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-pching. Další objekty odkazují k popkultuře, estetice scifi filmů či k šamanismu a jeho dnešním projevům.

Série několika obrazů v zářivě růžové či zelené barvě je zavěšená na jedné z galerijních zdí, obrazy mají popsané boční hrany a jsou propojené barevnými nitěmi na znamení vzájemné komunikace. "Hledám tu hranice a meze závěsné malby, hranice obrazu jako takového. Jsou to obrazy inspirované scifi filmy, kde se říká, že v budoucnu nebudou malované obrazy, že malba zanikne," popsal autor ČTK svá východiska.

"A já maluju obrazy pro budoucnost," dodává a ukazuje na obrazy s názvy těch nejslavnějších vědeckofantastických snímků, jako třeba 2001:Vesmírná odysea nebo Solaris. Struktura děl, jež jsou asamblážemi z různě poskládaných předmětů a úlomků, by mohla imitovat vnitřek vesmírné lodi. Jakkoli ale mají díla odkazovat k oblasti nejvyspělejších technologií, které cesty do vesmíru provázejí, samy jsou technicky zcela low-tech, tedy sestavené z nepotřebných zbytků či použitých předmětů.

Ústřední série děl, která dala výstavě jméno, je naopak malbou tradičnější. "Zvolil jsem záměrně tuhle techniku, vychází formálně z tradičních vazeb, jako jsou třeba antický souboj Titánů, témata, která se zpracovávala v celých dějinách umění, v renesanci, baroku, Picasso dělal také tyhle velké souboje. Teď to nikdo nepoužívá, tak jsem se rozhodl, že to zkusím," říká Černický.

"Propojil jsem velkou monumentální malbu, která představuje velké souboje monster, s karikaturou. Jsou tu tři hlavouni, největší monstra našeho světa," vysvětlil. Na jednom obrazu tak bojuje současný americký prezident s Godzillou, "Putin vysává černou díru, největší energii ve vesmíru, a z toho souboje se rodí všechno zlo světa, a tady máme Si Ťin-pchinga, který má úplně nejhoršího pozemského protivníka, a to je rakovina," popisuje další obraz, na kterém čínský prezident jakoby léčí všechny neduhy, které bývají čínské společnosti přisuzovány demokratickým světem.

Jiří Černický pro svoji tvorbu používá nejrůznější média. Vytváří prostorové instalace, akce, happeningy, objekty, obrazy, fotografie i video. Pracuje s myšlenkou, kterou přetváří do různých významů, a interpretaci nechává na divákovi. V každém jeho díle je skrytý silný příběh, je plný vypjatých gest, angažuje do něj sociální a společenská témata, která diváka značně znepokojují.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je úterý 23. října 2018

Očekáváme v 1:00 12°C

Celá předpověď