Jindra Hojer z Rychlých šípů vydal knihu svých hlavolamů

foto Jindra Hojer, který byl předobrazem stejnojmenné postavy z komiksového seriálu Jaroslava Foglara Rychlé šípy, pokřtil 16. května 2019 v Pardubicích svou knihu Záhadné hlavolamy pro chytré hlavičky.

Pardubice - Před knihkupectvím mozaika na pardubickém nádraží dnes Jindra Hojer za pomoci kytaristy Štěpána Raka pokřtil svou knihu Záhadné hlavolamy pro chytré hlavičky. Čtyřiadevadesátiletý muž, předobraz postavy komiksového seriálu Jaroslava Foglara Rychlé šípy, se podle svých slov věnoval luštění hlavolamů celý život. Publikace vyšla v nákladu 2000 kusů, financování zajistila veřejnost s využitím crowdfundingové sbírky.

"Já jsem sbíral hlavolamy a luštil je, jen tak pro legraci, aby mozkové závity neztvrdly. V poslední době jsem četl v novinách, že matematika je noční můra pro žáky u maturit. Je potřeba s dětmi začít pracovat," řekl novinářům Hojer.

Hlavolamy může podle něj zvládnout většina lidí. V úvodu je návod s příklady, po nich následují jednotlivé úlohy. Kniha obsahuje i česko-matematický slovník, Hojerův "vynález".

O publikaci byl velký zájem, na ni a na podpis autora čekala na nádraží více než stovka lidí. Podle nakladatele Lukáše Zemana je už část nákladu rozebraná. Sešit s kroužkovou vazbou obsahuje i ukázky původního autorova strojopisu. "Určen je všem, kteří mají chuť se vzdělávat a naučit se logicky myslet. Je jak pro děti od druhého stupně základní školy, pro dospělé i pro seniory," řekl Zeman.

Nakladatelství připravuje i další Hojerovu knihu. Autobiografická publikace nazvaná Střípky ze života Jindry Hojera by měla vyjít v létě. Budou v ní i příběhy smyšlené postavy pana Šmodrchy nebo další autorovy příběhy a povídky.

Hojer v mládí chodil do skautského oddílu pražská Dvojka Jaroslava Foglara. Ten si jej pak vybral jako jednu z postav legendární pětice Rychlých šípů, figuruje pod vlastním jménem v červených šortkách a plavými vlasy s pěšinkou. Jeho rodiče Foglar přesvědčil k souhlasu slibem, že postava bude veskrze kladná.

Hojer žije v jednom z domovů důchodců v Pardubicích. Narodil se v roce 1924, vystudoval chemii a většinu života pracoval ve Výzkumném ústavu organických syntéz v Rybitví u Pardubic. Později učil a přednášel na různých školách včetně vysokých.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je sobota 24. srpna 2019

Očekáváme v 19:00 24°C

Celá předpověď