Jilemnice má po dvou letech na náměstí sochu Krakonoše

foto Po roční odmlce dokončil 21. ledna 2021 na náměstí v Jilemnici výtvarník Josef Dufek (na snímku) s kamarády tradiční sněhovou sochu Krakonoše.

Jilemnice (Semilsko) - Krkonošská Jilemnice má po dvou letech na náměstí sněhovou sochu Krakonoše. Opět ji vytvořil výtvarník Josef Dufek, letos měl k ruce tři pomocníky. Letošní Krakonoš se od předchozích odlišuje tím, že v ruce nemá klobouk ani fajfku, větší je vesnice vedle něj a jsou tam i smrčky. Je ale nižší než obvykle, na výšku má socha podle Dufka necelých šest metrů.

Fotogalerie

"Je asi nejmenší z těch, co jsem vytvořil. Bohužel zklamala technika," uvedl Dufek. Obvykle využívaný stroj s devítimetrovou rukou je podle něj v opravě a k navršení kupy se podařilo sehnat mechanizaci jen s pětimetrovou rukou. "Hlavu aspoň do šesti metrů jsme museli doházet," uvedl Dufek, který sněhovou sochu na náměstí vytváří každoročně už bezmála čtvrtstoletí. V minulosti míval Krakonoš na výšku i osm metrů.

Letos pro tvoření sochy nebyl ani úplně vhodný sníh. "Je to prašan, z toho se nedá tvarovat," řekl Dufek. Pomohli mu hasiči, kteří hromadu postříkali vodou. Dufek se snaží, aby každý rok vypadal pomyslný vládce hor trochu jinak. Letos nedrží v levé ruce klobouk ani fajfku, má ji jen položenou přes koleno. Sedí s roztaženýma nohama u sněhové vesničky s asi deseti chaloupkami a více než metr vysokým kostelem s věží. Je tam vytvarováno i kolem deseti sněhových smrčků. "Když zasněží, tak to vypadá opravdu jak zasněžený smrk," dodal výtvarník.

Obří sněhové sochy Krakonoše jsou s Jilemnicí spojené už více než 100 let. První dochovaná fotografie je z roku 1912. Krakonoš byl tehdy stojící. Dufek sněhové sochy na náměstí vytváří od roku 1997, pokud je dostatek sněhu. Za uplynulé roky se to nepovedlo jen třikrát, naposledy loni. Obvykle Krakonoše vytváří Dufek v polovině ledna. Toto období považuje za nejlepší, aby socha na náměstí vydržela alespoň dva až tři týdny.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 12. dubna 2021

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď