Jihovýchod USA zasáhla zimní bouře, desetitisíce domácností byly bez proudu

foto Nehoda na dálnici ve Virginii způsobená nebezpečnou zimní bouří. 

New York/Ottawa - Nebezpečná zimní bouře dnes zasáhla státy na jihovýchodě USA. Vyvracela stromy a ploty, silnice pokryla zrádnou ledovkou a desetitisíce odběratelů ve státech Georgia, Severní Karolína, Jižní Karolína a Florida přišly o dodávky elektřiny. Aerolinky zrušily stovky letů, na Floridě navíc řádilo tornádo, uvedla agentura AP. Na problémy se připravuje také jihovýchod Kanady.

Dálniční policejní hlídky hlásí ze zasažené oblasti stovky autonehod. Bouře komplikovala v jižních oblastech i leteckou dopravu. Na mezinárodním letišti v Charlotte ve státě Severní Karolína bylo zrušeno přes 1200 letů, což je více než 90 procent dnešního letového plánu. Charlotte je důležitým uzlem na jihu USA pro společnost American Airlines.

V Atlantě, která je hlavním letištěm pro Delta Air Lines, bylo do brzkého odpoledne místního času zrušeno 350 letů.

Do dnešního poledne napadlo 20 až 30 centimetrů sněhu v některých okresech Severní Karolíny. V centrální části státu působilo problémy výrazné náledí. Guvernér Severní Karolíny Roy Cooper řekl, že více než 41.000 domácností a firem se ocitlo bez dodávek elektřiny. Ve státě byly otevřeny tři nouzové ubytovny a další byly v pohotovosti pro lidi bez proudu nebo tepla.

Velitel severokarolínské dálniční policie Freddy Johnson řekl, že do dnešního dopoledne jeho lidé vyjížděli ke 200 kolizím automobilů a museli reagovat na 460 tísňových volání.

Dohromady více než 250.000 odběratelů bylo jen do dnešního dopoledne bez elektřiny. Zvláště silně byla zasažena Georgia, kde výpadky postihly téměř 110.000 odběrových míst. V Jižní Karolíně bylo podle agentury AP bez elektřiny téměř 90.000 domácností. Další výpadky byly na Floridě a v Tennessee.

Národní meteorologická služba (NWS) potvrdila, že jihozápad Floridy zasáhlo tornádo. Podle místní dálniční policie se přehnalo i přes mezistátní dálnici 75 poblíž města Naples a převrhlo nákladní automobil. Hlášena byla i lehčí zranění. Na jihozápadě Floridy se přerušily dodávky proudu asi pro 16.000 odběratelů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 28. května 2022

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď