Jihokorejský prezident navštíví KLDR, setkají se rozdělené rodiny

foto Ilustrační foto - Severokorejský vůdce Kim Čong-un (vlevo) a jihokorejský prezident Mun Če-in po překročení hraniční čáry mezi oběma zeměmi v obci Pchanmundžom.

Pchanmundžom - Severní a Jižní Korea se na dnešním summitu dohodly na řadě kroků ke snížení napětí mezi oběma zeměmi. Jihokorejský prezident Mun Če-in letos na podzim navštíví severokorejskou metropoli Pchjongjang. Severní a Jižní Korea také uspořádají další setkání rodin rozdělených korejskou válkou z 50. let, ukončí propagandistické vysílání a shazování letáků s propagandistickými texty v pohraniční oblasti a otevřou na hranici styčný úřad. Příští měsíc by se měly konat mezikorejské vojenské rozhovory na vysoké úrovni.

Přesné datum Munovy návštěvy stanoveno nebylo. Podle komuniké se ale vůdci Severní a Jižní Koreje Kim Čong-un a Mun Če-in budou scházet pravidelně a budou si také telefonovat prostřednictvím nedávno zřízené horké linky.

V severokorejském městě Kesong v blízkosti společné hranice bude vytvořen stálý styčný úřad, který usnadní komunikaci obou zemí. Obnovena budou také setkání příbuzných, které od sebe oddělila korejská válka z let 1950-53. Nejbližší schůzka členů rozdělených rodin by se mohla uskutečnit kolem 15. srpna, kdy oba korejské státy slaví výročí osvobození poloostrova od japonské nadvlády.

Konfliktem a následným vznikem dvou znepřátelených států v 50. letech byly rozděleny miliony příbuzných, z nichž většina již zemřela. Těm, kteří zůstávají naživu, je většinou přes 80 let.

Pravidelná setkání rozdělených rodin začala po historickém mezikorejském summitu v roce 2000 a původně se konala jednou do roka. Vzhledem k obnovovanému napětí na Korejském poloostrově v důsledku jaderných a raketových testů se ale schůzky v poslední době konaly méně často. Poslední schůzka rozdělených rodin se uskutečnila koncem roku 2015.

Doposud se schůzek rozdělených rodin zúčastnilo takřka 19.000 Korejců, kteří měli možnost sejít se s příbuznými přímo, a dalších asi 3750, kteří si s blízkými mohli popovídat prostřednictvím videokonference.

Atmosféru na Korejském poloostrově má zlepšit také ukončení propagandistického vysílání a shazování letáků s propagandistickými texty v pohraniční oblasti. Tlampače utichnou 1. května a budou rozebrány, napsala agentura AP.

Jihokorejští aktivisté pravidelně používají horkovzdušné balony k posílání letáků či bankovek přes demilitarizovanou zónu oddělující oba korejské státy do Severní Koreje. Propagandu namířenou proti KLDR hlásá Jižní Korea také z tlampačů umístěných u hranice. Obsahem vysílání je jihokorejská populární hudba, zprávy ze světa a informace o špatné hospodářské situaci a porušování lidských práv v Severní Koreji. Severokorejský režim podniká podobné kroky; v letácích a vysílání například kritizuje jihokorejskou vládu či hrozí dalšími zbrojními testy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 5:00 14°C

Celá předpověď