Jihokorejci a Rusové se přou o narušení vzdušného prostoru

foto Ruský letoun Berijev A-50.

Soul/Moskva - Jihokorejská letadla v úterý vypálila stovky varovných výstřelů poté, co vzdušný prostor Jižní Koreje dvakrát narušil ruský vojenský letoun. S odvoláním na jihokorejskou armádu o tom informovala agentura AP. Ruské ministerstvo obrany porušení vzdušného prostoru východoasijské země popřelo a naopak obvinilo jihokorejské letouny, že ohrozily bezpečnost ruských strategických bombardérů. Později uvedlo, že šlo o společný hlídkový let ruských a čínských bojových letounů v rámci posilování spolupráce armád obou zemí.

Podle mluvčího jihokorejské armády ruské vojenské letadlo narušilo jihokorejský vzdušný prostor vůbec poprvé. Nejprve vletěly tři stroje (dva bombardéry Tu-95 a jeden letoun včasné výstrahy A-50) do takzvaného identifikačního pásma protivzdušné obrany východně od Korejského poloostrova. Následně jedno letadlo proniklo i do vzdušného prostoru Jižní Koreje, jejíž armáda okamžitě vyslala do vzduchu stíhačky F-15 a F-16. Ty pak vypálily 80 varovných výstřelů a deset takzvaných flér, tedy klamných cílů ke zmatení infračervených čidel pro navádění protiletadlových raket.

Ruský letoun A-50 po výstřelech odletěl, podle Soulu se ale později vrátil. Jihokorejské stíhačky vypálily 280 varovných výstřelů a desítku flér. Ani v jednom případě ruské letadlo palbu neopětovalo. Incident se odehrál nad malými ostrůvky východně od Korejského poloostrova, o které vede Soul dlouhodobý spor s Tokiem. Jihokorejci nazývají tato neobydlená skaliska Tokdo, Japonci jim říkají Takešima.

Jihokorejská pobřežní stráž sleduje neobydlená skaliska Tokdo (Japonci jim říkají Takešima). Ruské ministerstvo obrany jihokorejskou verzi incidentu popřelo. Podle agentury TASS ujistilo, že dva ruské strategické bombardéry Tu-95MS při letu nad neutrálními vodami Japonského moře nenarušily hranice jiných států, let probíhal více než 25 kilometrů od ostrovů Tokdo (Takešima) a nenarušil hranice Jižní Koreje.

Vrchní velitel ruského dálkového letectva popřel i informaci o tom, že jihokorejské letouny proti ruským strojům vypálily varovné výstřely. "Kdyby ruští piloti zaznamenali takové ohrožení, následovala by okamžitá a náležitá odpověď," řekl v Moskvě generálporučík Sergej Kobylaš.

Podle ruského ministerstva obrany jihokorejské stíhačky podnikly "řadu neprofesionálních manévrů" a "ohrozily bezpečnost" ruských bombardérů. Podle ruského ministerstva to nebylo poprvé, co se jihokorejští letci neúspěšně pokoušeli zabránit ruským letům nad neutrálními vodami Japonského moře v oblasti, kterou Jižní Korea sama prohlásila za jakési identifikační pásmo protivzdušné obrany.

Později Moskva v prohlášení sdělila, že šlo o společný hlídkový let ruských a čínských letounů v oblasti Asie a Tichomoří. Jeho účelem bylo "prohloubení rusko-čínských vztahů v rámci všestranného partnerství a další upevnění spolupráce našich ozbrojených sil a zdokonalení jejich schopnosti provádět společné akce"; cílem také bylo "posílení globální strategické bezpečnosti".

Spolu s ruskými stroji se podle agentury Reuters uvedeného hlídkového letu zúčastnily dva čínské bombardéry H-6 a čínská verze letounu včasné výstrahy KJ-2000.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je sobota 11. července 2020

Očekáváme v 3:00 16°C

Celá předpověď