Jihočeské firmy THK i Dura zastavují kvůli koronaviru výrobu

foto Dačická společnost THK Rhythm Automotive Czech, která dodává díly pro automobilový průmysl (na snímku ze 17. ledna 2018 je pohled do provozu firmy).

České Budějovice - Dačická společnost THK Rhythm Automotive Czech, která dodává díly pro automobilový průmysl, zastaví od 30. března minimálně na dva týdny výrobu. Zaměstnanci budou doma, dostanou 70 procent platu. Důvodem je pokles zakázek a zastavení výroby v koncernech Volkswagen, Fiat a dalších kvůli koronaviru. Na dva týdny, do 6. dubna, zavřela i Dura Automotive CZ, která má na jihu Čech závody ve Strakonicích a Blatné. Zaměstnanci čerpají dovolenou, později budou doma za 60 procent platu. ČTK to dnes řekli ředitelé závodů. THK zaměstnává kolem 900 lidí, Dura má v obou závodech asi 1500 lidí.

THK tento týden dokončí výrobu posledních zakázek. Příští týden produkci zastaví, nejméně na 14 dní, řekl dnes ČTK finanční ředitel firmy Ladislav Černý. Pracovníci budou doma za 70 procent platu. Výrobu zastavily koncerny Volkswagen i Fiat, Renault-Nissan odhlásil objednávky.

Podobná situace je podle Černého i u subdodavatelů, jimž firma dodává díly. "I ti stojí, třeba německé ZF," řekl Černý. Firma patří do japonské skupiny THK, ta zastavila produkci i ve svém německém závodu v Krefeldu. V roce 2018 měla dačická THK tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 4,83 miliardy korun a provozní zisk 237,9 milionu. Vyplývá to z výroční zprávy.

Do 6. dubna nevyrábí Dura, která má továrny ve Strakonicích a Blatné. Produkci zastavila 20. března. Výjimkou je nový projekt pro Daimler, na němž se ve Strakonicích podílí asi 120 až 150 lidí, a jeden projekt pro Volkswagen. Všichni ostatní pracovníci jsou doma.

"Dura je kompletně odstavená, protože veškeré automobilky zastavily, BMW, Mercedes, celý koncern Volkswagen. Všichni stojí včetně PSA, Fiatu. Firma se rozhodla na základě monitorování všech odstávek, že to na dva týdny zavře," řekl dnes ČTK ředitel strakonického závodu Jindřich Mandl. Zaměstnanci budou nejdřív vybírat dovolenou, pak budou doma případně za 60 procent mzdy. Dura Automotive CZ měla předloni tržby 5,2 miliardy Kč a provozní zisk 213,3 milionu Kč.

I další jihočeské firmy omezují výrobu a nechaly zaměstnance doma nebo je poslaly na dovolenou. Písecká firma s.n.o.p. dodávající díly pro automobilový průmysl zastavila od 23. března na dva týdny, stojí i písecká společnost BaK systémy nebo vodňanský výrobce zemědělských strojů A. Pöttinger. Budějovický Budvar omezil výrobu o 30 procent, protože má plné sklady a klesly mu objednávky. Omezení zvažuje i holding Motor Jikov.

Výrobu zastavilo více evropských automobilek včetně koncernu Volkswagen, do kterého patří i Škoda Auto. Většinou počítají s tím, že opatření potrvá dva až tři týdny. V ČR kromě Škody Auto přerušily provoz i kolínská automobilka TPCA a Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď