Jihočeské divadlo ruší sezonu otáčivého hlediště v Č. Krumlově

foto Otáčivé hlediště v zahradě zámku Českého Krumlova na snímku z 2. srpna 2010.

České Budějovice - Jihočeské divadlo ruší letošní sezonu otáčivého hlediště v Českém Krumlově. Důvodem je nejasná situace kolem koronaviru. Sezona měla začít 3. června a nabídnout 86 představení. O zrušení sezony rozhodla na dnešním jednání českobudějovická rada, Jihočeské divadlo je příspěvkovou organizací města. Oslovení divadelníci si neuvědomuji, že by byla ve více než šedesátileté historii otáčivého hlediště celá sezona zrušena.

Podle vedení města není jasné, jak se vývoj nákazy koronaviru bude vyvíjet a jak dlouho potrvají související nařízení. Kvůli nim jsou také od 11. března zavřená divadla. České Budějovice využijí zrušení sezony k letní opravě otáčivého hlediště.

Divadlo už s předstihem prodalo většinu vstupenek, lidé jich zakoupili téměř 50.000. "Všem peníze vrátíme, zatím řešíme, jak a kdy. Situace je pro nás čerstvá," řekla ČTK vedoucí útvaru marketingu a komunikace Jihočeského divadla Jana Mazurová. Dodala, že aktuální situaci kolem vstupenek lze sledovat na webu.

Ve více než šedesátileté historii scény se stalo jen párkrát, že se v Českém Krumlově v létě nehrálo. Na přelomu 80. a 90. let byla točna uzavřena kvůli rekonstrukci na čtyři sezony. "Statik hlediště uzavřel kvůli nevyhovující konstrukci," řekl dnes ČTK bývalý ředitel Jihočeského divadla Jan Dušek. Od té doby se však vždy v létě v Českém Krumlově hrálo. Výjimkou představila jen týdenní uzavírka v srpnu 2002 kvůli povodním.

"Na radě bylo dnes projednáno a schváleno, že této situace bude využito k bezodkladnému zahájení nutných oprav za 24 milionů korun, aby nebyl ohrožen divadelní provoz v roce 2021," uvedl náměstek českobudějovického primátora Juraj Thoma (hnutí Občané pro Budějovice).

Točna přináší Jihočeskému divadlu čtyři pětiny všech tržeb, které byly loni dohromady 55 milionů Kč. V roce 2019 přijelo na otáčivé hlediště 58.863 diváků, tržby z prodeje vstupenek byly 43,3 milionu Kč. Od roku 1958 navštívilo točnu 2,4 milionu diváků. "Zatím netušíme, čím zisky z točny nahradíme. Na takovou otázku je ještě příliš brzy," uvedla Mazurová.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď