Jihoafrická republika se rozloučila s bojovníkem proti apartheidu Tutuem

foto Lidé v Kapském Městě procházejí kolem podobizny emeritního arcibiskupa Desmonda Tutua. (snímek z 1. ledna 2022)

Kapské Město - Jihoafrická republika se dnes rozloučila s emeritním arcibiskupem, bojovníkem proti režimu apartheidu a držitelem Nobelovy ceny za mír Desmondem Tutuem. Státního pohřbu v katedrále v Kapském městě, kde Tutu léta kázal proti rasovému útlaku, se zúčastnil i prezident JAR Cyril Ramaphosa, který Tutua označil za "morální kompas". Legendární duchovní zemřel minulou neděli ve věku 90 let.

"Lidé říkají: 'Když jsme byli v temnotě, přinesl světlo'," prohlásil o zemřelém nejvýše postavený duchovní anglikánské církve, arcibiskup z Canterbury Justin Welby ve videu, které dnes promítli na zádušní mši. "Jihoafrická republika nám dala mimořádné příklady výjimečných vůdců," pronesl podle agentury AP s odkazem na Tutua a někdejšího jihoafrického prezidenta Nelsona Mandelu. "Světlo mnoha nositelů Nobelovy ceny časem pohaslo, ale světlo arcibiskupa Tutua se rozzářilo ještě více," dodal.

Pohřbu se podle stanice BBC zúčastnila kvůli koronavirovým opatřením jen asi stovka lidí, mezi smutečními hosty byla arcibiskupova rodina, přátelé, duchovní a politici. "Byl naším morálním kompasem a národním svědomím," prohlásil ve smuteční řeči prezident Ramaphosa. "Ani po nástupu demokracie neváhal upozorňovat, často tvrdě, na nedostatky nás coby lídrů demokratického státu," dodal.

Tutu ještě za svého života trval na tom, aby se jeho pohřeb obešel bez "okázalostí" a nadměrného utrácení peněz. Žádal mimo jiné "nejlevnější rakev", jakou bude možné sehnat. Středobodem bohoslužby se tak stala prostá borovicová rakev s arcibiskupovým tělem, poznamenala AP.

Ostatky budou uloženy za kazatelnou anglikánské katedrály v Kapském městě, kde Tutu působil jako arcibiskup 35 let. Podle BBC nemá být tělo zpopelněno tradiční kremací, ale má být využita alternativa šetrnější k životnímu prostředí známá jako biokremace nebo alkalická hydrolýza, při níž se využívá mimo jiné voda a hydroxid draselný.

Tutuova smrt vyvolala v Jihoafrické republice vlnu smutku, tisíce lidí se ještě před dnešním pohřbem poklonily jeho památce v katedrále, kde bylo tělo duchovního v minulých dnech vystaveno.

Desmond Tutu proslul především jako bojovník proti apartheidu. Za svou roli v kampani za vyřešení tohoto problému získal v roce 1984 Nobelovu cenu za mír. Angažoval se i v boji za lidská práva, proti chudobě, proti AIDS či proti rasismu. Své veřejné aktivity ukončil tento nositel mnoha světových vyznamenání krátce před osmdesátkou, i později ale občas vystoupil z ústraní.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď