Jihlavský festival dokumentů uvede Švankmajerovu Kunstkameru

foto Ředitel festivalu Marek Hovorka hovoří na tiskové konferenci k 26. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, 23. června 2022.

Jihlava - Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, který se letos uskuteční pošestadvacáté, uvede film Jana Švankmajera Kunstkamera. Dvouhodinová režisérská verze bude mít na festivalu světovou premiéru. Novinářům to dnes v Jihlavě řekl ředitel festivalu Marek Hovorka.

Fotogalerie

Film je podle něho mimořádným počinem v tom, že se filmařsky snaží zdokumentovat, a tak i zachovat, sbírku děl, kterou surrealistický výtvarník, filmař i literát Švankmajer nashromáždil na svém zámku v Horním Staňkově.

Podle producenta filmu Jaromíra Kallisty nebylo záměrem natočit popisný katalog artefaktů. Jeho přidanou hodnotou je právě svébytné Švankmajerovo pojetí, které zachycuje magickou atmosféru sbírek a staňkovského zámku.

Jan Švankmajer se narodil v roce 1934. K jeho nejznámějším dílům patří filmy Možnosti dialogu, Něco z Alenky, Lekce Faust, Spiklenci slasti či Šílení. Kromě surrealismu je v jeho tvorbě patrná i freudovská psychoanalýza či rudolfinský manýrismus. Ve svých filmech experimentuje, kombinuje animaci s triky a hranými scénami. Za svou tvorbu byl mnohokrát oceněn. Už v 60. letech například získal třikrát cenu Trilobit, počtvrté ji získal v roce 1994. O rok později převzal Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu a v roce 2009 dostal na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Jihlavský festival dokumentů se bude letos konat od 25. do 30. října.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je úterý 16. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď