Jihlavská zoo vyměnila kvůli chovu samce vzácných prasat

foto Jihlavská zoologická zahrada vyměnila se zoo v německém Stuttgartu kvůli dalšímu chovu samce babirusy sulaweské. Jihlavský Kendari odcestoval do Stuttgartu 5. prosince, samec Salem (na snímku) dorazil do Jihlavy 6. prosince večer. Vzácná prasata chovají kromě nich v Evropě jen tři další zoologické zahrady. Ve všech dohromady žije pouhých 31 babirus. Z toho je jen devět samců, zbytek populace tvoří samice.

Jihlava - Jihlavská zoologická zahrada vyměnila se zoo v německém Stuttgartu kvůli dalšímu chovu samce babirusy sulaweské. Vzácná prasata chovají kromě nich v Evropě tři další zoologické zahrady. Ve všech dohromady žije 31 babirus. Z toho je jen devět samců, zbytek populace tvoří samice. Jihlavský Kendari odcestoval do Stuttgartu 5. prosince, samec Salem dorazil do Jihlavy ve čtvrtek 6. prosince večer, informoval dnes v tiskové zprávě mluvčí zahrady Martin Maláč.

Jihlavská zoo chovala doposud pět prasat pocházejících z indonéského ostrova Celebes. Kromě samce Kendariho a již nechovné starší samice Johanky, další dvě mladé samice Ndari a Rose, které se v letošním roce narodilo po dlouhém úsilí jedno mládě - samice Anny Rose. Babirusy žijí v přírodě v menších stádech samic, ke kterým se samci připojují jen nepravidelně, zejména v době páření. Výměna samců podle ředitele jihlavské zoo Jana Vašáka umožní, že mladá samička může ve stádu zůstat a mít v budoucnu s novým samcem mláďata.

Zatímco devítiletý Kendari se stal otcem úspěšně odchovaného mláděte až v letošním roce, šestiletý Salem ze Stuttgartu je otcem již čtyř babirusích mláďat. Předchozích několik mláďat po Kendarim buď jihlavské samice potratily, porodily mrtvé, nebo neodchovaly z důvodu jejich nezkušenosti, uvedl Maláč.

Nový samec teď podle něho musí být několik týdnů v zázemí asijského pavilonu, aby si nejprve uvyknul na nové prostředí, spolubydlící i na nové chovatele mluvící na něj česky a ne německy.

Zoologická zahrada funguje v Jihlavě od roku 1982. Nyní zahrada chová asi 250 druhů zvířat. Loni ji navštívilo přes 300.000 lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. srpna 2019

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď