Jihlavská zoo představila nový chov prasat visajanských

foto Jihlavská zoologická zahrada rozšířila chov o prasata visajanská (na snímku z 15. února 2020). Volně už žijí jen na dvou menších filipínských ostrovech a hrozí jim úplné vyhubení. Jihlavská zoo přivezla dvě samice ze zoologické zahrady v Děčíně, získat by k nim chtěla i samce.

Jihlava - Jihlavská zoologická zahrada rozšířila chov o prasata visajanská. Volně už žijí jen na dvou menších filipínských ostrovech a hrozí jim úplné vyhubení. Jihlavská zoo přivezla dvě samice ze zoologické zahrady v Děčíně, získat by k nim chtěla i samce. ČTK to při dnešním představení expozice řekla Simona Kubíčková z jihlavské zoo.

Fotogalerie

Prasata visajanská jsou sice méně populárními zvířaty než třeba tygři a žirafy, podle Kubíčkové si ale také zaslouží pozornost. "Je dost pravděpodobné, že se brzo zařadí na seznam zvířat vyhubených člověkem," uvedla. Patronát nad novým druhem dnes převzal herec jihlavského Horáckého divadla Jan Burda.

Jihlavská městská zoo pro prasata vloni upravila výběh s vnitřní ubikací. Většinu z 549.000 korun nákladů pokryl příspěvek od Kraje Vysočina.

Prasata visajanská dřív žila na šesti velkých filipínských ostrovech, jeden z poddruhů už je vyhubený. I na zbývajících dvou ostrovech, kde přežívá druhý poddruh visajanských prasat, je ohrožuje ztráta přirozeného prostředí a křížení s domácími prasaty. Lidé je také loví. Podle Kubíčkové je to i tím, že se dostávají blíž polím místních farmářů, což se jim moc nelíbí.

Jde o menší prasata s velice štíhlým rypákem, na kterém mají bílý pruh. Od běžných divočáků v českých lesích se samci liší například i dlouhými štětinami na zátylku a zádech připomínajícími hřívu. Prasata visajanská se živí kořínky, hlízami a spadaným ovocem, občas i živočišnou potravou. Samice rodí v jednom vrhu tři až čtyři selata.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 26. září 2020

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď