Jičín má lavičku Václava Havla, je 44. na světě

foto Město Jičín v zámeckém parku u Valdštejnského zámku odhalilo 10. prosince 2021 lavičku Václava Havla.

Jičín - Město Jičín dnes v zámeckém parku u Valdštejnského zámku odhalilo lavičku Václava Havla. Je 44. instalací lavičky na světě a druhou v Královéhradeckém kraji. Zřízením lavičky město připomenulo osobnost prezidenta Havla a letošní 85. výročí jeho narození a desáté výročí úmrtí. Pro odhalení lavičky radnice zvolila dnešní 10. prosinec, na který připadá Den lidských práv.

Fotogalerie

Lavička Václava Havla má podobu dvou židlí, kterou spojuje stolek, jehož středem prorůstá strom. První lavička byla instalována v říjnu 2013 v kampusu Georgetownské univerzity ve Washingtonu. V Královéhradeckém kraji má lavičku Václava Havla od roku 2014 Hradec Králové.

"Ve Václavu Havlovi jsme měli osobu, která skutečně vytvořila podmínky pro to, že naše republika se stala známou prakticky po celém světě. Lavička je tím symbolem, aby si občané a návštěvníci našeho města vzpomněli na nejvýznamnější postavu politických dějin po listopadu 1989," uvedl jičínský starosta Jan Malý (ANO).

Myšlenka pořídit v sedmnáctitisícovém Jičíně lavičku Václava Havla vznikla na zasedání zastupitelstva letos v březnu, kdy ji přednesl účastník protikomunistického odboje a současný radní města Josef Novotný (za TOP 09). Zastupitelé jeho záměr schválili. Při odhalení lavičky Novotný poukázal na dnešní spory ve společnosti a mezi politiky. "Společnost je rozdělená. Známe Havlův termín blbá nálada z konce 90. let. Ale ta blbá nálada tehdy nebyla nic proti tomu, co prožíváme dnes. Někteří politikové rozdělenost národa ještě podporují vzájemným osočováním se," uvedl Novotný.

Po schválení záměru začala debata o výběru místa pro lavičku. Ke třem možným variantám umístění lavičky se vyjádřila i veřejnost, která se v anketě jednoznačně vyslovila pro dolní část zámeckého parku při severovýchodním rohu hradební zdi. Náklady na pořízení lavičky 311.000 korun asi ze dvou třetin zaplatilo město, na zbytek přispěli formou daru lidé a firmy. Město pro tento účel zřídilo transparentní účet.

Podle webu vaclavhavel.cz bylo z dosavadních 44 laviček Václava Havla instalováno 18 v cizině. Před Jičínem zatím poslední lavičky byly odhaleny 7. prosince v Hirošimě a 9. listopadu v Athénách. Lavička na Hirošimské univerzitě Šudó je vůbec první lavičkou Václava Havla v Asii. Letos zatím v ČR a ve světě vzniklo šest laviček Václava Havla.

Budování Laviček Václava Havla je celosvětovým projektem, který inicioval někdejší velvyslanec ČR v USA Petr Gandalovič spolu s architektem a designérem Bořkem Šípkem. Záměrem projektu je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, jež mohou přispět k setkávání a vedení skutečného dialogu - míst, kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla.

Bývalý prezident a dramatik Václav Havel zemřel na své chalupě na Hrádečku na Trutnovsku 18. prosince 2011 ve věku 75 let. Narodil se 5. října 1936.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď