Jeseník se bude rozvíjet díky 5G sítím

foto Pohled z vrholu Šeráku na město Jeseník a Lázně Jeseník ( vlevo)

V jedné z pěti vítězným municipalit historicky prvního ročníku soutěže „5G pro 5 měst“ se konal první regionální seminář k 5G sítím. Uspořádalo ho ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ve spolupráci se samosprávou Jeseníku. Tamní 5G projekty pomohou žákům, studentům, rodičům a seniorům – ve škole i na dálku, v práci i doma.

5G sítě se zavádějí všude na světě. Ve srovnání s těmi stávajícími jsou rychlejší, což mimo jiné umožňuje lepší připojení na internet a tím řadu služeb pro širokou veřejnost on-line. Město Jeseník si to uvědomuje, proto se loni přihlásilo do soutěže MPO a MMR. Získalo tak přednostní pilotní testování těchto technologií, které bude možné využít v letošním 2. pololetí. Nyní se vše připravuje.

„Tak, jako byl kdysi hospodářský růst měst a regionů podmíněn kvalitními cestami a železnicí, nyní je zásadní podmínkou dalšího růstu “komunikační dálnice,” vysvětluje starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová důvody, proč se město do projektu přihlásilo.

Digitální budoucnost je nutností

Sítě nové generace jsou samy o sobě „jen“ technologie. „Klíčové vždy je, zda tyto technologie přinášejí užitek pro občany. Inovační projekt města Jeseník je zaměřen právě na vývoj těchto aplikací. Jsem tedy přesvědčen, že právě díky inovativním aplikacím přinesou projekty 5G měst Jeseníku i dalším českým městům vyšší kvalitu služeb, což zlepší život tamních obyvatel jako takový,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

Město Jeseník je jedinečné polohou, přírodními podmínkami i veřejným prostorem. Mezi jeho slabé stránky patří doprava a pracovní mobilita. Pokud se má v podobných regionech podpořit hospodářský růst a pracovní příležitosti, příprava na digitální budoucnost je naprostou nutností.

„Jeseník, respektive Jesenicko, patří dlouhodobě mezi hospodářsky a sociálně ohrožená území. Podpora zavádění 5G sítí může být impulsem pro nastartování místní ekonomiky založené na úspěšných lokálních firmách a prohloubení spolupráce škol, místních firem a obecních samospráv,” upřesňuje náměstek ministryně pro místní rozvoj pro regionální rozvoj David Koppitz.

Od studentů po seniory

V Jeseníku pracují vývojáři mimo jiné na chytré aplikaci Oscar senior pro péči o seniory na dálku. I ona počítá s 5G sítí. Už dnes ji využívají tisíce zákazníků například v USA. Automatizací jednoduchých prvků péče a digitálním přenosem informací mezi čidly v obydlí klienta a pečovatelskou službou získávají pečovatelé čas na to, aby kvalitněji obsloužili víc starších občanů.

Na Gymnáziu Jeseník zase mají evropsky velmi úspěšný školní Robotický tým R.U.R. Studenti zde programují Lego roboty. 5G technologie chtějí zrychlit reakční dobu robotů na povely.

Jesenická Střední průmyslová škola zase otevírá nový studijní obor Informační technologie a nové učebny pro robotiku, drony, RC modely. Plánuje využít chytrá řešení pro šetření s energiemi a ostrahu objektů.

A konečně společnost FENIX, která patří k průmyslovým a inovačním lídrům Olomouckého kraje, zvažuje, že 5G sítě využije ve svém závodě. Proto, aby posílila robotizaci a automatizaci výroby.

Výjezdy budou pokračovat

Na jednání v Jeseníku zaznělo od tamního senátora Miroslava Adámka, že rychlý internet i do těch nejmenších obcí je v 21. století základním předpokladem pro ekonomický růst regionu. Jeseníku, ale všem municipalitám, které vyhrály soutěž „5G pro 5 měst“, jsou MPO a MMR připraveny s pilotními 5G projekty pomoci. Stejně tak nabízejí poskytování potřebných informací a konzultací. Jednání s vedením samospráv a veřejností přímo v regionech budou dále pokračovat. Uskutečnit by se měla v Bílině, Karlových Varech, Plzni a Ústí nad Labem.

 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 22. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď