Jelínková zveřejnila, že nebude ministryní. Mluvilo se o ní v souvislosti s MPSV

foto Ilustrační foto - První místopředsedkyní KDU-ČSL zůstává po volebním sjezdu, který se konal 25. ledna 2020 v Praze, senátorka Šárka Jelínková (na snímku z 29. března 2019).

Praha - První místopředsedkyně lidovců a senátorka Šárka Jelínková oznámila na twitteru, že se kvůli rodině nemůže zhostit funkce ministryně práce a sociálních věcí ve vládě Spolu a Pirátů se STAN. Senátorka z Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku poděkovala za podporu, které se jí jako možné kandidátce dostalo. Podobnými argumenty v pondělí vysvětlil, proč se nebude ucházet o místo v čele ministerstva životního prostředí, brněnský radní a místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík. V zemědělských kruzích se podle informací ČTK hovoří jako o možném kandidátovi na ministra zemědělství o lidovci Zdeňkovi Nekulovi.

Jelínková napsala, že se o ní mluvilo jako o možné ministryni práce a sociálních věcí, o tento post ale neusilovala za každou cenu. "Mám rodinu, od které by mě při každodenní práci v Praze dělilo téměř 300 kilometrů. Moje rodina je pro mě důležitá. Kdybych se totiž stala ministryní, tak vím, že bych této roli nemohla dát maximum, které vyžaduje. Myslím si, že je úplně v pořádku to říct narovinu," uvedla.

Své místo vidí v Senátu, kde bude mít dostatek možností, jak ovlivnit život rodin v Česku směrem k lepšímu.

Hladík v pondělí na facebooku uvedl, že na prvním místě je pro něj rodina. "Už nyní při práci brněnského radního a náměstka primátorky, s manželkou a pěti dětmi netráví tolik času, kolik by si přál," popsal své důvody. Zároveň naznačil, že lidovci mají jiného kandidáta na tuto funkci ve vládě koalice Spolu (ODS, TOP 09,KDU-ČSL) a Pirátů a STAN. Konkrétní jména lidovci podle něj brzy představí.

Předseda lidovců Marian Jurečka v pondělí večer odmítl potvrzovat i vyvracet spekulace o dalších kandidátech či kandidátkách. Podle serveru novinky.cz by právě on mohl nahradit v nominacích Jelínkovou na místě ministra pro práci a sociální věci. Kandidaturu do čela ministerstva životního prostředí nepotvrdila ČTK senátorka z Hodonína Anna Hubáčková. Napsala, že kandidaturu nepotvrzuje a minimálně do čtvrtka o ní ani nemůže jednat, protože není v Česku.

Nekula byl v časech, kdy Jurečka byl ministrem zemědělství, ředitel podřízeného Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu, v současnosti je starostou Těšetic na Znojemsku. "Na mediální spekulace bych nyní nerad reagoval. Personální otázky jsou v kompetenci vedení KDU-ČSL," odpověděl na dotazy ČTK Nekula.

Jurečka v pondělí večer ČTK řekl, že výběr kandidátů na ministry podle jeho informací není uzavřen ani v dalších stranách pětikoalice. Zopakoval, že se zatím lídři koalice ani nedohodli, kdy kandidáty zveřejní.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je úterý 7. prosince 2021

Očekáváme v 1:00 -1°C

Celá předpověď