Jednoho ze šesti uprchlých vlků viděli lidé na Šumavě

foto Pátrání po šesti uprchlých vlcích v lesích v německém Bavorsku.

Vimperk (Prachaticko) - Jeden ze šesti vlků, kteří v pátek uprchli z výběhu v bavorském Ludwigsthalu, se patrně pohybuje po českém území. O víkendu jej lidé viděli v místech mezi Železnou Rudou a Gerlovou Hutí na Klatovsku. Není vyloučeno, že se na české části Šumavy objeví další vlci. Momentálně se ve volné přírodě pohybují čtyři. Jednoho vlka v pátek srazil v Bavorsku vlak a dalšího zastřelili o víkendu nedaleko návštěvnického centra Haus zur Wildnis na německé straně. ČTK to dnes řekl mluvčí šumavského národního praku Jan Dvořák.

"Žádáme obyvatele a návštěvníky, aby se v případě setkání s vlkem k němu nepřibližovali nebo se ho třeba nesnažili nahánět nebo krmit. Každé takové pozorování zároveň, prosím, hlaste buď pracovníkům Správy Národního parku Šumava, nebo na linku Policie ČR," řekl Dvořák.

Výběh v Ludwigsthalu je přibližně deset kilometrů od Železné Rudy nebo 25 kilometrů od Kvildy na Prachaticku. Náměstek ředitele šumavského národního parku Martin Starý uvedl, že poté, co dostali informaci o výskytu vlka v Česku, informovali zástupce národního parku Bavorský les, jehož součástí je i německá strana Šumavy. Zároveň o situaci řekli chovatelům zvířat v blízkém okolí."Následně jsme do terénu umístili odchytové zařízení. Naši pracovníci, kteří v této oblasti loví, byli také vybaveni narkotizačními střelami a pokoušejí se zvíře odchytit" uvedl.

Ve výběhu v Ludwigsthalu žije devět vlků. Šest z nich uteklo hlavním vchodem do objektu, který byl ze zatím neznámých příčin otevřený. Podle odborníků vlci zvyklí na zajetí nemají šanci dlouho ve volné přírodě přežít. V uplynulých dnech po nich na německé straně neúspěšně pátraly tři desítky zaměstnanců národního parku, mimo jiné pomocí přístrojů na noční vidění a termokamer. Následně vydaly úřady povolení k odstřelu. "Nemůžeme a nehodláme připustit kvůli bezpečí lidí žádné riziko," zdůvodnil rozhodnutí vlky zastřelit šéf německého parku Franz Leibl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 3:00 18°C

Celá předpověď