Jednání Trumpa s opozicí o zdi skončilo veřejnou roztržkou

foto Americký prezident Donald Trump (vlevo) a šéf demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer během jednání v Bílém domě.

Washington - Roztržku v názorech na budování zdi na hranici s Mexikem potvrdilo setkání prezidenta USA Donalda Trumpa s šéfy parlamentních frakcí opozičních demokratů Nancy Pelosiovou a Chuckem Schumerem. Podle Pelosiové schůzka v Bílém domě, které byli přítomni novináři, atmosféru vyjednávání jen zhoršila.

Spor o financování zdi, která má zabránit přílivu migrantů do Spojených států, nabírá na obrátkách s blížícím se 21. prosincem, kdy by americké vládě mohl vyschnout provozní účet. Pokud by žádné další peníze nedostala, kabinet by se ocitl v potížích a přinejmenším zčásti by musel zastavit fungování některých vládních agentur.

Demokraté na posílení pohraniční infrastruktury nabízejí 1,3 miliardy dolarů (necelých 30 miliard korun), ale prezident žádá, aby v příštím finančním roce dostal na stavbu zdi pět miliard. Pokud se tak nestane, vláda nedostane své peníze a zeď prý může postavit armáda.

Americký prezident Donald Trump (druhý zprava) a viceprezident Mike Pence (třetí zprava) jednají v Bílém domě s šéfy parlamentních frakcí opozičních demokratů Chuckem Schumerem a Nancy Pelosiovou. "Nebudeme-li mít bezpečné hranice, vláda fungovat nebude," shrnul Trump své stanovisko na dnešním jednání s Pelosiovou a Schumerem. "Říká se tomu transparentnost," komentoval upozornění Pelosiové, že roztržku sleduje prostřednictvím televizních kamer veřejnost.

Zeď bude podle prezidenta "tak jako tak" stát. Nedostane-li dost peněz, nebude prý mít jinou možnost, než znemožnit fungování vlády. "Budu pyšný, pokud zablokuji vládu kvůli bezpečnosti na hranicích," prohlásil prezident.

V Oválné pracovně Bílého domu, kde se Trump s oběma politiky sešel, se podle agentury Reuters odehrávaly zřídka vídané scény. Prezident se s Pelosiovou a Schumerem otevřeně hádal a vzrušený spor ukončil konstatováním, že své výhrůžky naplní. "Trump dal jasně najevo, že chce vládu potopit," řekl po setkání Schumer.

Podle amerických komentátorů není zřejmé, jak by prezident mohl splnit svůj plán vybudovat zeď s pomocí armády. V rozpočtu ministerstva obrany, který už byl schválen a podepsán, žádné peníze na stavbu zdi nejsou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je sobota 20. července 2019

Očekáváme v 19:00 29°C

Celá předpověď