Jednání s železničními odbory v Británii selhala, stávky pokračují

foto Stávka v Británii. Na snímku demonstrant v Londýně v Anglii 21. června 2022.

Londýn - Plánovaná čtvrteční stávka na britských železnicích, největší za posledních 30 let, se uskuteční podle plánu. Dnešní jednání zaměstnavatelů a svazu britských železničních, námořních a dopravních odborů (RMT) selhalo. Odbory z neúspěchu viní ministra dopravy Granta Shappse, rozhovory podle nich zkrachovaly kvůli němu. Podle Shappse je to lež a vinu za omezený provoz nesou jen odbory, píše web stanice BBC.

Fotogalerie

Miliony lidí v Británii dnes opět postihly výpadky v železniční dopravě. Ačkoliv dnešek nebyl jedním ze tří plánovaných stávkových dnů, na železnicích fungovalo zhruba jen 60 procent spojů. Stávka začala v úterý, pokračovat má ve čtvrtek a v sobotu.

Desetitisíce železničářů protestují za zachování pracovních míst, lepší pracovní podmínky i vyšší mzdy, konkrétně o sedm procent, které by odrážely zvýšené životní náklady.

Zaměstnavatelé nabídli odborům v pondělí maximálně tři procenta navíc. Na dnešním jednání žádná nová nabídka nezazněla. Podle společnosti National Rail, která spravuje většinu železniční sítě v Británii, byla dnes pozice odborů ještě tvrdší, píše BBC.

Generální tajemník RMT Mick Lynch dnes řekl, že ministr dopravy Shapps "zničil vyjednávání tím, že nepovolil (společnosti) Network Rail, aby stáhla své varování o možném propuštění až 2900 členů odborů".

Při dnešních interpelacích kritizoval opoziční lídr Keir Starmer premiéra Borise Johnsona, že pro zastavení stávek "nehnul ani prstem". "Premiér ani jeho ministr dopravy se neúčastnili ani jednoho jednání, nevedli ani jednu konverzaci," prohlásil Starmer.

Shapps v úterý poslancům řekl, že vláda už nemůže železničním odborům tolerovat způsob, jakým využívají své právo na stávku "bez ohledu na to, jak naruší práva ostatních".

Ve čtvrtek a v sobotu má na trať stejně jako v úterý vyjet pouhá zhruba pětina standardních spojů. Narušení železniční dopravy způsobuje dopravní komplikace i na silnicích.

Pokud se podaří docílit dohody mezi odbory a zaměstnavateli do 48 hodin před začátkem posledního stávkového dne, sobotní protest by mohl být odvolán.

Oddělenou stávku v úterý uspořádali i zaměstnanci londýnského metra ze společnosti Transport for London (TfL), kteří stejně jako železničáři čelí vládním škrtům.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 30. ledna 2023

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď