Jednání o brexitu váznou, britský parlament přerušil zasedání

foto Ilustrační foto - Britský premiér Boris Johnson (uprostřed) v parlamentu 4. září 2019.

Londýn/Brusel - Brzké uzavření nové dohody o britském odchodu z Evropské unie se nerýsuje ani po dnešním dalším kole brexitové diplomacie. Premiér Boris Johnson hovořil se svým irským protějškem Leem Varadkarem, s německou kancléřkou Angelou Merkelovou i s předsedou Evropského parlamentu Davidem Sassolim, ten však po návštěvě Downing Street uvedl, že "k žádnému pokroku nedošlo". Dnes večer také začala nová přestávka v zasedání britského parlamentu, který příští schůzi zahájí 14. října.

Vystoupení Británie z evropskéo bloku je aktuálně naplánováno na 31. října, do platného termínu tedy zbývá 23 dní. Příležitostí k dojednání podmínek by mohl být summit Evropské rady 17. a 18 října, unijní představitelé ale britský plán z minulého týdne ohledně úpravy stávající "rozvodové" dohody přijali chladně. Mnozí komentátoři nyní za vyjádřeními jednotlivých aktérů vidí snahu svalit na druhou stranu vinu za krach jednání.

Johnsona dnes z takové snahy obvinil předseda Evropské rady Donald Tusk, který v twitterovém příspěvku psal o "hloupé hře na hledání viníka". "Nechcete dohodu, nechcete odklad, nechcete zrušit brexit, quo vadis?" dodal na adresu britského premiéra.

Tuskovu vyjádření předcházelo zveřejnění anonymního vzkazu vysoce postaveného činitele britské vlády, který odpovědnost za současný stav vyjednávání připisuje irskému premiérovi Varadkarovi. "Jednání tento týden pravděpodobně skončí," uvedl zdroj konzervativního časopisu The Spectator. "Docela dost lidí v Paříži a v Berlíně by rádo jednalo o naší nabídce, ale Merkelová a (francouzský prezident Emmanuel) Macron nebudou tlačit na (hlavního vyjednavače EU Michela) Barniera, dokud Irsko neřekne, že chce vyjednávat," dodala nejmenovaná osoba.

Merkelová následně po telefonu hovořila s Johnsonem a podle britského zdroje uvedla, že uzavření brexitové dohody na základě jeho návrhů je "krajně nepravděpodobné". O alternativní podobě tzv. irské pojistky dnes znovu hovořili také vyjednavači Londýna a Evropské komise, schůzka ale podle všeho žádný průlom nepřinesla a ihned nebyl stanoven termín dalšího jednání.

"Právě jsem měl schůzku s premiérem Borisem Johnsonem v Londýně. Přišel jsem sem s nadějí, že uslyším návrhy, které by mohly vyjednávání o brexitu posunout kupředu," napsal večer na twitter předseda EP Sassoli. "Musím však poznamenat, že k žádnému pokroku nedošlo," dodal.

Obě strany nicméně ve veřejných prohlášeních trvají na tom, že si přejí uzavření dohody a že tato varianta je stále dosažitelná. Podle oficiálního prohlášení tento postoj ve svém dnešním telefonickém rozhovoru zopakovali jak Johnson, tak Varadkar. Premiéři Irska a Británie podle médií plánují na čtvrtek nebo pátek osobní setkání.

Londýn zároveň pokračuje v přípravách na brexit bez dohody a dnes představil pozměněný prozatímní celní režim, který by v takovém případě vstoupil v platnost. Britská vláda uvedla, že 88 procent dovozu by v rámci tohoto režimu nečelilo žádným clům. Plán mimo jiné snižuje cla na nákladní automobily a upravuje cla na bioethanol.

Krátce po 20:00 londýnského času (21:00 SELČ) začala nová přestávka v zasedání britského parlamentu, kterou dnes na schůzi svého poradního sboru schválila královna Alžběta II. Tradiční ceremoniál se obešel bez bouřlivých scén, na rozdíl od zářijového přerušení činnosti parlamentu, které bylo následně anulováno nejvyšším soudem. Zákonodárci se opět sejdou 14. října, aby vyslechli královnin projev, v němž Johnsonova vláda představí své plány pro nové legislativní období.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je středa 26. února 2020

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď