Jednání mezi EU a Británií pokračují, Johnson míří do Bruselu

foto Sídlo Evropské komise v Bruselu na snímku ze 7. prosince 2020.

Brusel/Londýn - Rozhodující závěrečná fáze jednání mezi Evropskou unií a Británií o budoucích vztazích bude pokračovat. Shodli se na tom dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson, kteří v nejbližších dnech v Bruselu společně zhodnotí vyhlídky na dosažení dohody. Ve společném prohlášení po podvečerním telefonátu uvedli, že obě strany stále nepřekonaly "zásadní rozdíly" v trojici sporných bodů: pravidlech hospodářské soutěže, dohledu nad řešením sporů a rybolovných právech.

Pokud nenajdou obě strany shodu v nejbližších dnech, aby případnou úmluvu mohly do konce roku prostudovat, prodebatovat a schválit parlamenty, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty.

"Požádali jsme naše hlavní vyjednávače a jejich týmy, aby připravili přehled zbývajících rozporů k diskusi na osobním setkání v Bruselu v následujících dnech," uvedli oba politici v krátkém resumé telefonátu.

V belgické metropoli se ve čtvrtek sejdou premiéři a prezidenti členských zemí EU, podle mluvčího komise však Johnson bude jednat pouze s von der Leyenovou a den jejich setkání zatím nebyl upřesněn.

Zatímco EU tvrdí, že pro úspěch jednání musejí přijít ze strany Londýna ústupky především v otázkách státní podpory firem a práv pro unijní rybáře, podle Británie ohrožují požadavky "sedmadvacítky" britskou suverenitu.

Podle diplomatů citovaných britskými médii se ve zmíněných otázkách postoje obou stran od nedělního začátku intenzivních vyjednávání v Bruselu prakticky vůbec nesblížily. Šance na to, že se Británie s evropským blokem rozejde bez uspořádání obchodních a dalších vztahů, kvůli tomu podle některých unijních diplomatů vzrostla.

"Nepovažujeme sice tento proces za uzavřený, ale situace je velmi choulostivá a je dost dobře možné, že se nám to (dohoda) nepovede," řekl britský vládní zdroj agentuře Reuters.

Johnsonova vláda přitom dnes jako vstřícné gesto připustila, že je ochotná odstranit kontroverzní pasáže návrhu zákona o vnitřním trhu porušující dříve uzavřenou brexitovou úmluvu. Podmínila to však úspěchem současných jednání. Unijní země označují normu za narušení důvěry a irský ministr zahraničí Simon Coveney dnes označil gesto Londýna za pozitivní signál. Zároveň však dodal, že definitivně poslední termín pro dosažení dohody je podle něj tato středa. "Po středě přijde Evropská rada a pokud nebude dohoda ve čtvrtek, tak lídři EU jistě začnou přemýšlet o nouzových plánech pro případ brexitu bez obchodní dohody," řekl Coveney s odkazem na čtvrteční summit irské televizi RTE.

Zástupci obou stran však již několikrát hovořili o podobných limitních termínech, zatímco diplomaté spíše připouštějí, že bude možné vyjednávat až do doby, než rozhodnou o definitivním konci nadějí na dohodu političtí vůdci.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 21. října 2021

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď