Jednání ČR a Polska o Turówu budou pokračovat ve středu

foto Zleva maršálek Dolnoslezského vojvodství Cezary Przybylski, polský ministr životního prostředí Michal Kurtyka, jeho český protějšek Richard Brabec a liberecký hejtman Martin Půta vystoupili na tiskové konferenci po jednání ohledně polského hnědouhelného dolu Turów 27. září 2021 v Praze. 

Praha - Jednání Česka a Polska o situaci kolem hnědouhelného dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se opět experti i ministři životního prostředí obou zemí. Po dnešním jednání s polským ministrem životního prostředí Michalem Kurtykou to řekl novinářům jeho český protějšek Richard Brabec (ANO). Věří, že středeční setkání přinese významný posun. Také Kurtyka řekl, že doufá v rychlé dosažení dohody. Důl Turów u česko-polské hranice podle Česka mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Polská strana odmítá těžbu přerušit, navzdory květnovému předběžnému rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie. Polský prezident Andrzej Duda v pátek v televizi TVN, řekl, že Polsko nemůže Turów uzavřít, protože by přišlo o sedm procent energetického trhu.

Fotogalerie

Jednání podle Brabce nebyla a nejsou jednoduchá, ale při dnešním setkání zástupci obou zemí navázali na pokrok učiněný při pátečním jednání českých a polských expertů o Turówu. "Shodli jsme se na tom, že je v zájmu obou stran, abychom zrychlili proces dohody s cílem, uzavřít smlouvu mezi Polskem a Českou republikou, abychom vyřešili tuto záležitost," řekl Brabec. Zrychlení postupu k uzavření dohody očekává od středečního setkání. "Doufám, že se po těch jednáních dál významně posuneme," uvedl.

Liberecký hejtman Martin Půta (STAN), který se dnešního jednání také zúčastnil, uvedl, že obě strany chtějí situaci raději řešit dohodou než soudními spory. "Myslím, že všichni kolem stolu dnes zopakovali, že pro obě země je dohoda vhodnější než pokračování sporu u evropského soudního dvora. A nejenom pro obě země, ale pro oba regiony, a především pro obyvatele, kteří žijí na česko-polské hranici," řekl.

Polský premiér Mateusz Morawiecki v neděli prohlásil, že Česko dostalo od Varšavy velmi dobrý návrh ohledně dolu Turów. "Tento návrh spočívá v tom, že obyvatelé příhraničních oblastí mohou počítat s reálnou finanční podporou z polské strany, pokud jde o projekty týkající se vody, související s vytvářením dalších bariér proti hluku a jinými investicemi," uvedl.

Mluvčí polské vlády Piotr Müller podle agentury PAP minulý týden ve čtvrtek uvedl, že na stole je nabídka pomoci regionu dotčenému těžbou v Turówu v řádu 40 až 50 milionů eur (zhruba jedna až 1,25 miliardy korun). Podle dřívějších informací by dohoda podle české strany měla obsahovat mimo jiné povinnost uhrazení výdajů na vybudování nových a posílení stávajících zdrojů pitné vody v oblastech Frýdlantska a Hrádecka či na posílení vodního zdroje v obci Uhelná, která s dolem sousedí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 16. října 2021

Očekáváme v 19:00 9°C

Celá předpověď