Jedinečná sbírka věcí z Titaniku může jít do aukce, rozhodl soud

foto Stříbrná lampa ze slavného vraku je součástí výstavy o katastrofě Titaniku, kterou je možno navštívit v pražské Lucerně od 5. června do 30. července. Expozice představuje více než 300 předmětů vyzvednutých z místa jeho podmořského odpočinku. Sled galerií načrtává život "nepotopitelné" lodi - od jejího návrhu a stavby až po její objevení, zachránění a uchování.

Jacksonville (USA) - Zkrachovalá americká společnost Premier Exhibitions, která vlastní 5500 předmětů z potopené zaoceánské lodi Titanic, může svou jedinečnou sbírku prodat. Podle agentury Bloomberg o tom rozhodl soud v americkém státě Florida. Vyvolávací cena pro říjnovou dražbu je 19,5 milionu dolarů (429 milionů korun).

Sbírka, která obsahuje například šperky a oblečení, byla ale už dříve oceněna na téměř 190 milionů dolarů (4,2 miliardy korun). Na prodej nejsou jen předměty, ale rovněž práva na vyzdvižení dalších věcí z vraku slavného parníku. Ten leží asi 600 kilometrů od pobřeží kanadské provincie Newfoundland, kde se loď potopila po nárazu do ledovce v dubnu 1912.

Své nabídky musí zájemci předložit do poloviny října. Soudce Paul Glenn, který se bankrotem Premier Exhibitions zabývá, pak rozhodne, která nabídka je nejvyšší a zároveň pro osud sbírky nejlepší.

Prodej ale ještě musí schválit federální soudce ze státu Virginie, který dohlíží na veškeré aktivity týkající se záchrany věcí z vraku. Tento soudce již podle Bloombergu zavedl různá omezení, která mají zabránit tomu, aby byla sbírka rozprodána kousek po kousku, o což usilují akcionáři společnosti. Proti prodeji sbírky po částech vystoupila skupina britských muzeí, která by ráda získala celou kolekci.

Titanic ztroskotal hned na své první plavbě čtyři dny poté, co se vydal na moře z anglického Southamptonu do New Yorku. Zahynulo přes 1500 osob, více než dvě třetiny lidí na palubě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 25. srpna 2019

Očekáváme v 15:00 25°C

Celá předpověď