Jeden z policistů z Floydovy kauzy byl propuštěn na kauci

foto Obviněný bývalý policista Thomas Lane na kresbě ze soudní síně v Minneapolisu (na snímku z 4. června 2020).

Washington - Jeden ze čtyř nyní již bývalých minneapoliských policistů z kauzy úmrtí černocha George Floyda byl propuštěn na kauci. Thomas Lane, kterého americká prokuratura obvinila z napomáhání vraždě, opustil vazbu po složení 750.000 dolarů (17,6 milionu korun). Dnes o tom informovala agentura Reuters, která se o původu peněz nezmínila.

Lane spolu s dalšími dvěma kolegy podle prokuratury napomohli vraždě tím, že nezastavili policistu Dereka Chauvina, který Floydovi klečel takřka devět minut na krku. Chauvin čelí obvinění z vraždy. Floydova smrt vyvolala v USA nevídanou vlnu demonstrací proti rasové nerovnosti a policejní brutalitě, protesty v mnoha městech přerostly v násilnosti.

Všechny čtyři policisty po incidentu policie v Minneapolisu propustila. O několik dní později byl zadržen a obviněn z vraždy Chauvin a následně z napomáhání vraždě i jeho tři kolegové. Pro Chauvina stanovil soud kauci 1,25 milionu dolarů (29 milionů korun) a pro zbývající trojici milion dolarů (23,5 milionu korun). V případě splnění dalších podmínek, jako jsou mimo jiné odevzdání cestovních dokladů, závazek neopustit americký stát Minnesotu či odevzdání případných zbraní, se kauce sníží na jeden milion pro Chauvina a 750.000 dolarů pro ostatní. Lane k propuštění využil kauci se splněním podmínek.

Laneův právní zástupce Earl Gray médiím řekl, že jeho klient se snažil Floydovi pomoci. Uvedl také, že Gray byl teprve čtvrtým dnem v práci a že Chauvin byl jeho školitel, kterého měl poslouchat. "Co měl můj klient udělat, když ne poslouchat školicího důstojníka?" řekl Gray. Laneův právník nyní podle médií připravuje žádost o stažení obvinění.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je neděle 29. listopadu 2020

Očekáváme v 19:00 2°C

Celá předpověď