Je třeba zhojit rány způsobené hádkami o brexit, řekl Johnson

foto Britský ministerský předseda Boris Johnson při projevu před sídlem britských premiérů v Downing Street.

Londýn - V Británii se musí po volbách začít se zasypáváním příkopů mezi zastánci a odpůrci brexitu, které by mělo "zhojit rány" z léta trvajících hádek příslušníků obou nesmiřitelných táborů. Před sídlem britských premiérů v Downing Street to dnes řekl ministerský předseda Boris Johnson, jehož Konzervativní strana drtivě vyhrála čtvrteční předčasné parlamentní volby. Kromě odchodu z EU jmenoval Johnson jako prioritu svého kabinetu pro nadcházejícím volební období systém veřejného zdravotnictví.

"Děkuji vám za důvěru, kterou jste vložili v nás i ve mě, budeme pracovat nonstop, abychom tu důvěru splatili a dokázali vyřešit všechny klíčové záležitosti," řekl Johnson, který zdůraznil zejména vděčnost za hlasy voličů, kteří pro konzervativce hlasovali poprvé v životě.

"Tato země si zaslouží ukončení neustálých hádek... a musí už konečně přestat mluvit o brexitu," řekl premiér, který pro svůj projev zvolil smířlivý tón. Zastáncům setrvání Británie v Evropské unii slíbil, že vláda bude vždy brát ohled na jejich sympatie vůči evropskému bloku.

Podle premiéra bude jeho vláda zemi sjednocovat a vyjedná s EU "rovnocenné partnerství". "Hodláme sjednotit naše skvělé Spojené království - Anglii, Skotsko, Wales a Severní Irsko, posunout se vpřed, naplnit potenciál naší země," dodal.

Konzervativci ve volbách získali absolutní většinu v 650členné Dolní sněmovně, kde budou mít 365 křesel. Je to nejlepší výsledek strany od roku 1987. Opoziční labouristé naopak zaznamenali s 203 mandáty nejhorší skóre za několik desetiletí, na třetím místě skončila Skotská národní strana (SNP) se 48 křesly, která si o 13 poslaneckých míst polepšila. Jedenáct mandátů připadlo prounijním Liberálním demokratům, kteří se před volbami prezentovali jako jediná síla, která dokáže zastavit brexit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 10. července 2020

Očekáváme v 17:00 29°C

Celá předpověď