Je to smutný pohled, řekl Trump v Kalifornii, obětí požáru je 71

foto Americký prezident Donald Trump (uprostřed) navštívil ohněm zdevastované Malibu.

Los Angeles - V severní Kalifornii našli záchranáři po ničivém lesním požáru dalších osm mrtvých lidských těl, počet obětí se tak zvýšil již na 71. Pohřešovaných je podle pátečního sdělení šerifa okresu Butte Koryho Honey 1011, ještě ve čtvrtek se hovořilo o 631 lidech. Jména ze seznamu ale mohou být zdvojená, nebo na něm mohou být osoby, které před ohněm narychlo uprchly a ještě nestačily dát úřadům nebo příbuzným vědět, že jsou v pořádku, dodal Honea. Postiženou oblast dnes navštívil americký prezident Donald Trump.

"Je to smutný pohled," řekl při návštěvě zdevastovaného městečka Paradise v doprovodu se starostkou Jody Jonesovou. "Pokud jde o počet mrtvých, nikdo ho v tuto chvíli skutečně nezná, mnoho lidí je pohřešovaných," dodal Trump.

Dílo zkázy se naskytlo pohledu amerického prezidenta také ve městě Chico. Prezidentská kolona projížděla kolem sežehnutých polí, zničených domů a ohořelých vraků automobilů.

Prezident vyjádřil naději, že požár v oblasti Paradise je poslední, protože podle něj byl "opravdu velmi zlý". Prezident slíbil, že zlepšená správa lesů zmenší budoucí rizika. Trump rovněž navštívil operační centra, setkal se s veliteli záchranných operací a ocenil práci hasičů a místních úřadů.

Trump už dříve vyhlásil celou Kalifornii za oblast katastrofy, což umožní rychlé odblokování federálních peněz. Zároveň ale republikánský prezident opakovaně kritizoval lesní správu v tomto demokraty řízeném americkém státu. Podle Trumpa měl na požárech přímou vinu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je úterý 23. července 2019

Očekáváme v 19:00 30°C

Celá předpověď