Jasno o hejtmanech je v 7 krajích, ANO má zatím jednoho

foto Moravskoslezský kraj má podepsanou koaliční dohodu. Na spolupráci se 6. října 2020 dohodli zástupci vítězného hnutí ANO s ODS kandidující společně s TOP 09, s lidovci a nově proti předchozímu volebnímu období se sociálními demokraty. Na snímku jsou (zleva) Jakub Unucka (ODS), Ivo Vondrák (ANO), Petr Kainar (ČSSD) a Jiří Carbol (KDU-ČSL) před budovou krajského úřadu.

Praha - V sedmi krajích je po krajských volbách zřejmě rozhodnuto, kdo povede kraj a kdo bude hejtmanem. Hnutí ANO, které vyhrálo letošní krajské volby v deseti ze 13 regionů, má zatím jistého jednoho hejtmana. V čele Moravskoslezského kraje stane opět Ivo Vondrák (ANO), koaliční dohodu podepsali zástupci koalice dnes. Hejtmana by mohlo mít hnutí ANO ještě v Ústeckém, Plzeňském, Zlínském a Karlovarském kraji, kde se o možných koalicích stále jedná. V Pardubickém, Jihočeském a v Jihomoravském kraji sice ANO zvítězilo, ale obešly jej další strany, které utvořily koalice bez ANO. Koalice jsou dohodnuté také ve třech krajích, kde hnutí ANO nevyhrálo.

Jasno zatím není na Vysočině, kde ale ANO nabídlo hejtmana jiným stranám, a v Olomouckém kraji, kde se rýsuje dohoda bez hnutí ANO.

Moravskoslezský kraj má po dnešku podepsanou koaliční dohodu. Na spolupráci se dohodli zástupci vítězného hnutí ANO s ODS kandidující společně s TOP 09, s lidovci a nově proti předchozímu období se sociálními demokraty. Rozložení sil v jedenáctičlenné krajské radě bude v poměru 5:3:2:1. Koalice bude mít v 65členném zastupitelstvu převahu 46 hlasů.

Koalice jsou dohodnuté také v Libereckém, Královéhradeckém a Středočeském kraji, v nichž ANO nevyhrálo. V Libereckém kraji bude hejtmanem dál Martin Půta z vítězných Starostů pro Liberecký kraj, v čele Královéhradeckého kraje stane senátor Martin Červíček (ODS) a ve Středočeském kraji bude hejtmankou volební jednička STAN Petra Pecková. Strany ve středních Čechách se dnes dohodly na složení nové krajské rady. STAN a ODS v ní budou mít po čtyřech křeslech, Piráti dvě a Spojenci pro Středočeský kraj jedno.

Navzdory vítězství hnutí ANO v Pardubickém kraji zůstává hejtmanem Martin Netolický (ČSSD). Jeho uskupení 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj, tvořené ČSSD a hnutím Společně pro kraj, podepsalo memorandum s ODS a TOP 09, Koalicí pro Pardubický kraj a STAN.

V jižních Čechách dnes podepsali memorandum o spolupráci zástupci ODS, KDU-ČSL, TOP 09, ČSSD a Jihočeši 2012. Hejtmanem by se měl stát Martin Kuba z ODS. Koalice by měla 29 mandátů v 55členném zastupitelstvu. Ve volbách v kraji na jihu Čech vyhrálo ANO těsně před ODS.

Na jihu Moravy je dohodnutá koalice KDU-ČSL, Pirátů, ODS se Svobodnými a Starosty pro jižní Moravu, hejtmanem se má stát Jan Grolich (KDU-ČSL). Vítězství ve volbách v kraji obhájilo ANO s 15 mandáty. Lidovci získali mandátů 11, Piráti deset, ODS devět, Starostové sedm.

Také na Vysočině se rýsuje koalice bez vítěze voleb. Koalice ODS se Starosty pro občany, která ve volbách skončila třetí, má čtyři možné koaliční partnery. Usiluje o sestavení krajské vlády bez účasti KSČM a hnutí ANO, které volby vyhrálo. Kandidátem na hejtmana je Vítězslav Schrek z ODS. Jednání podle něj budou ve středu pokračovat. Podle krajského předsedy ČSSD Petra Krčála hledá spojence ODS i ANO. "Zatím to dávají (hnutí ANO) dohromady s Piráty. My se o obou variantách budeme teprve bavit," řekl Krčál.

V Olomouckém kraji chtějí vytvořit koalici ODS, Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj a uskupení Piráti a STAN. Měli by společně v 55členném zastupitelstvu 32 křesel. Obešli by tím vítězné hnutí ANO. ODS se zástupci stran bude jednat ve středu.

Naopak v Ústeckém kraji by ANO vládnout mohlo, o koalici jedná s druhou ODS a třetím STAN. Po volbách se politici dohodli, že hejtmanem by mohl být lídr ANO, poslanec Jan Schiller. Taková koalice by měla v 55členném zastupitelstvu 32 mandátů. Na dnešek plánovaná schůzka lídrů ANO, ODS a STAN k možné koalici se ale nekonala. S lídry ANO a ODS se v Ústí nad Labem sešli zástupci Spojenců pro kraj. Dohromady by měly tyto strany v zastupitelstvu 29 členů.

Ve Zlínském kraji vyjednává ANO o koalici s Piráty, ODS a ČSSD. Pokud některá ze stran nabídku odmítne, je ANO připraveno vyjednávat se STAN. ANO, které těsně vyhrálo před druhými lidovci, by rádo uzavřelo koalici co nejdříve. Lidovci od ANO žádnou nabídku koaliční spolupráce nemají.

V Karlovarském kraji jednání o sestavení koalice uvázla. Místní - Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí dnes oznámili, že půjdou do opozice. Nechtějí být nástrojem politikaření velkých stran. Bez jejich hlasů v zastupitelstvu ale nemůže ani ANO s ODS ani STAN s Piráty a Volbou pro Karlovarský kraj (VOK) sestavit koalici.

Ani v Plzeňském kraji jednání nepokročila, ODS tam trvá na tom, že bude jednat až od soboty po druhém kole senátních voleb. STAN a Piráti v Plzeňském kraji dnes vyzvali ODS k jednání o koalici a nabídli občanským demokratům funkci hejtmana. Kdyby se STAN, Piráti a ODS, jež kandidovala s TOP 09, spojily, měly by 25 křesel ve 45členném krajském zastupitelstvu. Vítězné ANO s 12 mandáty by zůstalo v opozici.

Po ustavení krajských zastupitelstev se změní i složení Asociace krajů ČR. Její současný šéf hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD) předpokládá, že to bude nejdřív v listopadu. Asociace sdružuje 14 krajů, má hájit a prosazovat společné zájmy krajů. Její role stoupla v době epidemie koronaviru, kdy vláda s regiony musí koordinovat část opatření.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 26. října 2020

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď