Jaroslav Svěcený na koncertu ke svým šedesátinám představí vzácné housle

foto Ilustrační foto - Houslista Jaroslav Svěcený vystoupil 11. března 2021 v Praze na on-line koncertu ke stému výročí narození argentinského skladatele Ástora Piazzolly.

Praha - Houslista Jaroslav Svěcený na koncertu ke svým šedesátinám 6. listopadu ve Smetanově síni Obecního domu v Praze představí vzácné nástroje z 18. století. Propagátor klasické hudby zahraje na housle od Giuseppa Guadagniniho z roku 1798, Giuseppa Guarneriho del Ges? z roku 1733 a od Carla Antonia Testoreho z roku 1745. Znalec historie a stavby houslí Svěcený, který byl v roce 2008 jmenován soudním znalcem v oboru smyčcové hudební nástroje, to uvedl na dnešním setkání s novináři.

"Pro Smetanovu síň Obecního domu, která je poměrně široká, člověk opravdu potřebuje akusticky krásně znělý nástroj, aby ho slyšeli i lidé sedící vzadu. Se slabšími houslemi tam jsou trochu problémy s akustikou, proto volím housle, které se mnou bez problémů byly v sále pro 6000 lidí a hrály perfektně," řekl ČTK Svěcený.

Gratulační koncert byl kvůli protipandemickým opatřením dvakrát přeložen. Svěceného 60. narozeniny připadly na loňského 8. prosince. Vystoupení nabídne setkání s hosty nejen z oboru klasické hudby. Svěceného snahou je přibližovat klasickou hudbu všem generacím a napříč žánry. Proto se na koncertě objeví i slovenští interpreti a zpěváci Miro Žbirka, Vašo Patejdl, soubor Cigánski Diabli nebo třeba český rockový kytarista a skladatel Michal Pavlíček. Zástupci klasické hudby budou například akordeonista Ladislav Horák, klavíristé Václav Mácha a Lucie Tóth nebo Pražský pěvecký sbor Smetana. Celý večer bude natáčet Česká televize.

Svěcený, který je spoluzakladatelem několika tuzemských festivalů, mezi dvěma vlnami pandemie koronaviru stihl mimo jiné vystoupení na Kláštereckých hudebních pramenech, Tónech Chodovské tvrze, Jihočeských Nových Hradech a litoměřických Žhavých strunách. "Tyto festivaly byly naštěstí v létě, ale přišel jsem o všechny narozeninové koncerty, které jsem musel přeložit," posteskl si držitel Zlaté plakety prezidenta republiky, kterou obdržel u příležitosti svých padesátin.

K 60. narozeninám Svěcený vydal dvojalbum Way of Life s filmovou a populární hudbou, swingem, jazzem i klasikou. Nahrávky natočil s dámským symfonickým orchestrem Bon Art Pops Orchestra. V minulosti vedle hraní děl Ludwiga van Beethovena, Johannese Brahmse nebo Antonína Dvořáka spolupracoval s interprety, jako jsou Marta Kubišová, Rudolf Rokl, Petr Malásek, skupina Jablkoň, Vašo Patejdl nebo Pavel Větrovec.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 28. května 2022

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď