Jaroslav Dušek slaví 60, pěstuje vnitřní klid a odstup od přemíry informací

foto Ilustrační foto - Herec Jaroslav Dušek u plakátu k filmu Dana Svátka Úsměvy smutných mužů, který tvůrci uvedli 9. července 2018 ve zlínském kině Golden Apple Cinema.

Praha - Praha 29. dubna (ČTK) - Udržovat si zdravý odstup od přemíry informací, věnovat se pobytu v přírodě, pěstování vnitřního klidu a udržování si dobré nálady s rodinou a přáteli, je doporučení Jaroslava Duška pro situaci, která kvůli pandemii panuje ve společnosti už více než rok. Nemoc covid-19 nevnímá jako tak velikou hrozbu, jak ji většinou prezentují politici. Člověk ji jako součást přírody přežije stejně jako podobné rány v minulosti, kterých bylo nemálo. "Věřím, že pomocí svých myšlenek a zaměřování pozornosti spolu vytváříme prostor, ve kterém chceme žít," řekl Dušek v rozhovoru s ČTK.

Vymýšlí si také projekty na dobu, kdy bude možné opět účinkovat v divadle za účasti publika, připravuje on-line program. "Mám co na práci, mám se čím zabývat v dobrém duchu," říká známý herec, který 30. dubna oslaví 60. narozeniny. V ten den bude on-line přístupný nejnovější improvizační počin aktérů Divadla Vizita, které Jaroslav Dušek spoluzakládal už před čtyřmi desítkami let. "Jmenuje se to Každý vyhrává. Jednak každý nějak vyhrává - svojí hudbou, svými tóny a pohyby, hraje si, každý někdy v životě může vyhrát. Každým nádechem vyhráváte. Udělali jsme takové představení pro radost," popisuje improvizační program plný slovních hříček, překvapivých nápadů, asociací, sarkasmů a hudby.

Pandemii, respektive její dopad na společnost prožívá "s lehounkým úžasem". "Se zvláštním úžasem pozoruji, jak je snadné zmást veřejnost. Myslel jsem přeci jen, že většina lidí bude mít v hlavě zdravý rozum a budou schopni vyhodnocovat informace, které se objeví. Ale zdá se mi, že je to slabé, každý věří něčemu, co se mu hodí podle nálady, někomu se víc zdá to, někomu ono…. Ale málokdo provádí nějakou vnitřní analýzu, která by člověku snadno ukazovala, o jak velkou manipulaci se jedná," říká.

Manipulaci spatřuje například v tom, že sociální sítě mažou některé příspěvky. V jeho případě už druhé video, ve kterém s hostem diskutoval o možnostech alternativní léčby nejen nemoci covid-19. "Napsali, že jsme porušili pokyny pro komunitu. Do divadla Kampa, odkud se vysílalo, vzkázali, že to museli smazat, protože bylo podezření ohledně šíření chybných zdravotnických informací. Pak napíšou, že to je varování, a když se to bude opakovat, dojde k sankci. Ale během této komunikace se člověk vůbec nedozví, o co se věcně jedná, co tedy vlastně nemáte opakovat. Chybí věcná komunikace, jednostranná opatření jsou čistou manipulací. Snažíme se otevřít debatu o těchto postupech," říká Dušek

Pandemie způsobená koronavirem podle něj lidem ukazuje, že si jako celek žilo nad poměry. "Trochu jsme si rochnili, žili jsme příliš konzumním způsobem života, zaměřili jsme se na zisk, pěstovali jsme plastické operace, předělávání sebe sama, nepřijetí života, nepřijetí sebe sama jako bytosti. Dosáhlo to určité hranice a teď jsme postaveni před skutečnou sílu a buď budeme pokračovat zase k umělých způsobům řešení, nebo se vrátíme k té naší původní přirozené síle...," uvažuje.

Situace, v níž se společnost v pandemii nachází, říká každému člověku něco jiného. "Podle toho, v jakém je naladění a v jaké úrovni vědomí se udržuje., Pro mě je rozhodně řešením otevřít srdce a znovu se ustavit jako společná kolektivní bytost na planetě, nestát proti sobě...Situace nám ukazuje, že když se přestaneme obracet proti sobě, najdeme oporu jeden ve druhém, v sobě, ne v náhražkách," řekl.

Nesouzní s tím, jak pandemii prezentují vládnoucí představitelé a na ně napojení odborníci, nesouhlasí se zaměňováním počtů pozitivně testovaných za nakažené. Nerozumí také tomu, proč mají být negativně otestované děti ve školách s rouškami. "Podle mého soudu by člověk měl cítit, jak se mu daří, zda dobře či špatně. Proč si mají nechat lidé, kteří se cítí dobře, strkat špejle do nosu, to nechápu," uvedl.

Pandemie koronaviru podle Jaroslava Duška lidstvo nezlikviduje. "Možná ale zlikvidujeme sebe sama tím strachem, možná jakousi nevírou ve vlastní schopnosti," říká a dodává, že sám se drží ve svém světě mezi přáteli a kamarády, kteří nepropadají panice. "Dřív se tomu říkalo ostrůvky pozitivní deviace, to bych se snažil udržovat a doporučovat," uzavřel.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je středa 5. května 2021

Očekáváme v 1:00 5°C

Celá předpověď